Karbunkl je jedním z hnisavých onemocnění kůže (pyodermie). Může být poměrně rozměrný a vzniká splynutím několika blízkých furunklů (nežitů).
Příčiny: Příčinou je bakteriální infekce, nejčastěji bakteriemi ze skupiny stafylokoků a o něco méně často i streptokoky. Větší tendenci ke vzniku karbunklu mají lidé s oslabenou imunitou.
Projevy: Karbunkl je poměrně rozsáhlé zánětlivé ložisko kůže a podkoží vzniklé z více furunklů. Na povrch vyúsťuje několika otvory, z nichž vytéká hnis. Někdy se ovšem vytvoří hluboký absces, ve kterém se hnis hromadí a nemůže odtékat. U větších procesů se mohou objevit celkové příznaky infekce, jako jsou únava a horečka, existuje riziko proniknutí bakterií z karbunklu do krve a vznik nebezpečného septického stavu. Karbunkl v oblasti obličeje může způsobit vznik trombózy kavernózniho splavu a zánětu mozkových blan. Karbunkly se hojí jizvou.
Diagnostika: Diagnózu lze stanovit při fyzikálním vyšetření lékařem (pohledem a pohmatem).
Léčba: Většinou je nutné podávat antibiotika. U větších karbunklů, z nichž neodtéká hnis je nutné provést chirurgický zákrok, ložisko otevřít, vyčistit, odstranit hnis a zajistit jeho volný odtok. Rána se pak převazuje a je nutné o ni hygienicky pečovat. Podobně jako u furunklu se ani u karbunklu nedoporučuje pokusit se jej vymačkávat. Většinou se to nepodaří a bakterie se tím z něj mohou dostat do okolních tkání a do krve.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org