Klostridiové infekce jsou pestrou skupinou infekčních onemocnění. Klostridie (clostridia) jsou tyčinkovité bakterie, které se poměrně často nachází v kyselých půdách. Bakterie této skupiny nemají obecně řečeno v lásce kyslík a jsou typické tvorbou řady toxinů. Mohou způsobovat řadu infekčních stavů, které mohou mít velmi pestré příznaky, komplikace a liší se svou nebezpečností. Některé jsou v podstatě banální, jiné mohou člověka snadno ohrozit na životě. Jaké infekce způsobené klostridiemi známe?
1. Botulismus – Botulismus je velice nebezpečná choroba, která je vyvolána botulotoxinem produkovaným bakterií clostridium botulinum. Botulotoxin je prudký jed, působí na nervosvalové ploténce, vyřazuje její funkci a působí tak ochrnutí příčně pruhované svaloviny. Bakterie nesnáší kyslík a můžeme ji tak najít například ve zkažených uzavřených konzervách.
2. Tetanus – Toto smrtelně nebezpečné onemocnění je způsobeno podtypem známým jako clostridium tetani. Bakterie proniká do organizmu při poraněních kůže a v organizmu vytváří nebezpečný tetanotoxin, který způsobuje nekontrolovatelné stahy svalů. Tetanus je velmi nebezpečná choroba, která může způsobit udušení při obrně dýchacích svalů, jeho výskyt v civilizovaných státech je nicméně minimální díky účinnému a dostupnému očkování.
3. Plynatá sněť – Plynatá sněť je zvláštním podtypem sněti (gangrény), při které jsou měkké tkáně těla (obvykle jde o končetiny) napadeny klostridiemi. Častým původcem je clostridium perfringens. Při průniku bakterií do organizmu vzniká těžký zánět vedoucí k odumírání tkání za vzniku četných plynných produktů, při pohmatu plyn ve tkáni třaská. Plynatá sněť je velice závažný stav, který bývá nutné řešit neodkladnou amputací postižené končetiny.
4. Otrava z jídla – Otravu z jídla většinou způsobuje toxin bakterie clostridium perfringens typ A, který po požití vyvolává krátkodobé (ale silné) trávicí obtíže, jako jsou průjmy, nechutenství, nevolnost a zvracení. Tepelná úprava potravin toxin nicméně většinou zlikviduje.
5. Nekrotizující enteritida – Toto naštěstí vzácné střevní onemocnění vzniká vlivem toxinu bakterie clostridium perfringens typu C. Vyskytuje se u podvyživených jedinců s oslabenou imunitou a má podobu těžkého zánětu tenkého střeva se vznikem vředů na sliznici, bolestmi břicha a nálezem krve ve stolici. Existuje vysoké riziko protržení střeva, vzniku septického stavu, šoku a smrti.
6. Klostridiové záněty tlustého střeva – Odborně mluvíme o klostridiových kolitidách. Onemocnění je způsobeno toxinem bakterie clostridium difficile. V dnešní době je nejčastější příčinou této infekce podávání širokospektrých antibiotik, která „vyhubí“ běžné střevní bakterie a tím se v tlustém střevě uvolní místo pro množení klostridií. Clostridium difficile v našich střevech normálně žije, ale jeho počet je nízký právě díky tlumícímu vlivu ostatních bakterií. Vzniklé onemocnění se projevuje především horečkou a průjmy. Těžší formy probíhají pod obrazem pseudomembranózní kolitidy, kdy se na sliznici tlustého střeva objevují žlutavé blány.
Přehled
Clostridium botulinum – botulismus
Clostridium tetani – tetanus
Clostridium perfringens typ A – otrava z jídla
Clostridium perfringens typ C – nekrotizující enteritida
Clostridium perfringens (více kmenů) – plynatá sněť
Clostridium difficile – klostridiová kolitida (pseudomembranózní kolitida)
Diagnostika a léčba
Záleží na konkrétní chorobě, zejména léčebné postupy se mohou velice odlišovat. Odkazuji vás proto na výše zmíněné texty věnované jednotlivým chorobám.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.msdmanuals.com