Operační odstranění dělohy se odborně nazývá jako hysterektomie. Jedná se o jeden z nejčastějších operačních zákroků v gynekologii.
Indikace: Zákrok se většinou provádí plánovaně, někdy ovšem i akutně. Důvodem mohou být rozměrné myomy, jinak neřešitelné gynekologické krvácení z dělohy, gynekologické nádory (rakovina dělohy, rakovina vaječníku, rakovina vejcovodu, rakovina děložního čípku), některé formy endometriózy a jinak neřešitelné případy těžkého prolapsu dělohy. Po porodu může být hysterektomie nutná při některých poruchách souvisejících s placentou, při neřešitelném poporodním krvácení z dělohy a při vzácných případech protržení dělohy.
Příprava: Zákrok se provádí v celkové anestézii, a proto vyžaduje provedení předoperačního vyšetření. Eventuální vysazení léků na ředění krve s předstihem se děje po domluvě s lékařem, který toto vyšetření provádí.
Princip: Existuje velké množství typů operačních zákroků na děloze. Zákrok může být veden přes dutinu břišní (abdominální hysterektomie), nebo přes pochvu (vaginální hysterektomie). Při vaginální hysterektomii může být zvolena laparoskopicky asistovaný zákrok.
Odstraňuje se část dělohy, celá děloha, nebo děloha s dalšími gynekologickými orgány a okolními tkáněmi (např. vaječníky, vejcovody, pochva, místní mízní uzliny apod.). Záleží na přesné indikaci a konkrétní situaci. Rozsáhlé operace jsou typické zejména pro pokročilejší gynekologické zhoubné nádory.
Nevýhody: Je nutné si uvědomit, že kromě běžných komplikací provázejících každý operační zákrok (riziko anestezie, krvácení, infekce, zhoršené hojení ran, apod.) má hysterektomie jednu hlavní nevýhodu – po odstranění dělohy již žena nemůže mít děti. Z toho důvodu se u plodných a dosud bezdětných žen (a u žen, které by ještě těhotenství zvažovaly) sahá k hysterektomii spíše jako k poslednímu řešení, když jiné léčebné možnosti jsou vyčerpány.
Operace dělohy a ženských gynekologických orgánů vůbec poměrně často vedou ke vzniku pánevních pooperačních srůstů, které mohou způsobit chronické bolesti břicha a problémy s odchodem stolice. S mnohaletým odstupem po operacích dělohy byl popisován vyšší výskyt močové inkontinence. Pokud jsou s dělohou odstraněny i oba vaječníky, dochází k prudkému poklesu pohlavních hormonů a projevům předčasně vzniklé menopauzy.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com