Příušní žláza patří mezi velké párové slinné žlázy a nachází se v hloubce tváře. Její zduření může doprovázet poruchy odtoku slin, zánětlivé procesy a místní nádorová onemocnění.
 

Velké párové slinné žlázy - přehled

 

Příčiny

1. Zánět příušní žlázy – Bakteriální nebo virové záněty příušní žlázy způsobí její zduření a zvětšení, většinou bolestivé. Bakteriální hnisavé záněty jsou v této oblasti méně časté, před érou očkování však byl častý virový zánět příušní žlázy, tzv. příušnice. U dětí onemocnění probíhá nekomplikovaně a rychle odeznívá, u dospívajících a dospělých se může komplikovat zánětem varlat u mužů a akutním zánětem slinivky břišní u obou pohlaví.

 

2. Ucpání vývodu žlázy kaménkem – Jde o relativně málo častý stav. Podobně jako ve žluči, i ve slinách mohou vzniknout kameny, říkáme jim sialolity. Pokud kamének ucpe vývod slinné žlázy, sliny z ní nemohou odtékat a hromadí se. To vede k otoku a bolestivosti postižené slinné žlázy, navíc se zvyšuje riziko bakteriální infekce (viz. výše).

 

3. Sjögrenův syndrom – Jedná se o autoimunitní zánět slinných a slzných žláz, který se projevuje zvětšením slinných žláz a poruchou tvorby slz a slin. Důsledkem je pocit sucha v ústech a vysychání rohovky.

 

4. Nádory příušní žlázy – V příušní žláze mohou vzniknout nezhoubné i zhoubné nádory, nezhoubné jsou naštěstí častější. Nádor sám o sobě způsobí zvětšení hmoty slinné žlázy, kromě toho se při utlačení vývodu slinné žlázy může komplikovat zánětem.

 

Diagnostika

Otok příušní žlázy spadá do působnosti lékaře ORL (ušní-nosní-krční), klasické dětské příušnice pak spadaly do působnosti pediatrů. V případě zvětšení slinné žlázy u dospělých se někdy kromě klasického ORL vyšetření může provést ultrazvuk příušní žlázy k vyloučení nádorového procesu.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů