Příušnice jsou klasické infekční onemocnění. Lékařský termín pro příušnice je infekční parotitida a jsou při nich napadeny zejména příušní slinné žlázy. Kromě slinných žláz však mohou být napadeny i jiné tkáně a to vede ke komplikacím této nemoci. Dodávám, že již od druhé poloviny 80. let 20. století se proti příušnicím očkuje a tak se s tímto kdysi velmi častým onemocněním už tolik nesetkáváme.

Velké párové slinné žlázy - přehled

 

Příčiny: Příčinou příušnic je virus. Tento virus se velmi snadno šíří v kolektivech jako kapénková infekce. Po prodělaném onemocnění se vytvoří imunita a znovu se téměř nikdy neobjeví.

 

Projevy a komplikace: Klasickým projevem nemoci je horečka a zánět slinných žláz, zejména žláz příušních. Příušní žlázy zduří a jsou na dotyk bolestivé, bolestivé může být i polykání. Jednoduše se vám pod ušima udělají bolestivé boule. Já jsem příušnice v dětství prodělal a dodnes si to pamatuji - nic příjemného to tedy nebylo.

Komplikacemi je postižení dalších tkání:

1. Postižení mozku – Vznikne virový zápal mozkových blan nebo zánět mozku, který se projevuje horečkou, bolestí hlavy, nevolností a zvracením.

2. Postižení varlatZánět varlat může vzácně vzniknout u nakažených dospívajících chlapců. Varlata jsou velmi bolestivá a zvětšená otokem. Výjimečně tento stav může skončit i sterilitou postiženého.

3. Postižení slinivky břišní - Tato relativně vzácná komplikace se mohla projevit jako akutní pankreatitida.

4. Postižení plodu -  U těhotné ženy může virus v prvním trimestru způsobit potrat.

 

Diagnostika: Otok slinných žláz na obou stranách vede k podezření. Význam má pak vyšetření krve, kdy najdeme vyšší koncentraci slinné amylázy. Tento enzym se vylučuje ze slinných žláz a jeho zvýšená koncentrace u příušnic je způsobena vyšším uvolňováním enzymu z poškozených buněk slinných žláz. V krvi je kromě toho možné sérologicky prokázat protilátky proti viru příušnic.

 

Prevence: Prevencí je povinné bezplatné očkování, které se provádí u všech dětí. Díky očkování příušnice prakticky vymizely.

 

Léčba: Léčba spočívá v klidu na lůžku, dostatečném přívodu tekutin (infuze do žíly, pokud je polykání příliš bolestivé) a protizánětlivé léky. Na oteklé slinné žlázy se mohou podávat obklady.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů