Rakovina kůže je ve skutečnosti označením pro celou skupinu zhoubných onemocnění kůže. Spadá sem několik základních typů nádorů, které se liší svými vlastnostmi i nebezpečností.
Pod pojem rakovina kůže lze zařadit zejména tyto 3 nádory:
1. Bazaliom – Bazaliom je polozhoubný nádor kůže. Toto označení si vysloužil tím, že není schopen tvořit metastázy. To však neznamená, že bazaliom je neškodný. Tento nádor totiž roste agresivně do svého okolí a ničí ho. Vyskytuje se často na obličeji, vypadá jako nehojící se vřed a bez včasné léčby by mohl obličej prakticky rozežrat, jeho růstu neodolá ani kost. Léčba je chirurgická a za předpokladu, že se podaří odstranit celou nádorovou tkáň, považujeme člověka za vyléčeného. Důležitá je rychlost – čím rychleji je nádor diagnostikován a odstraněn, tím lepší je výsledný kosmetický defekt. Více najdete v příslušném článku o tomto typu nádoru.
2. Spinaliom – Spinaliom neboli spinocelulární (dlaždicobuněčný) karcinom kůže vzniká podobně jako bazaliom z běžných kožních buněk, považujeme jej ovšem za nádor zhoubný. Nejen že roste do okolí agresivně, ale je schopen i tvořit metastázy. Dlaždicobuněčný karcinom může na kůži existovat i v podobě zarudlé plošky, což označujeme jako Bowenovu chorobu. Rychlost diagnostiky a odstranění je ještě důležitější než u bazaliomu. Jakmile spinaliom vytvoří metastázy, tak se celý stav komplikuje a šance na úplné vyléčení se snižují.
3. Melanom – Melanom je oproti předchozím nádorům odlišný. Nevychází z běžných kožních buněk, ale z pigmentových buněk, tzv. melanocytů. Tyto buňky se nacházejí v celém povrchu naší kůže a pigment, který produkují, dává naší kůži charakteristické zabarvení. Melanocyty se ovšem vyskytují i mimo kůži – například v oční duhovce a dokonce i v plenách mozkových – a zde všude může melanom vzniknout. Melanom je smrtelně nebezpečný nádor, který poměrně rychle a velmi ochotně vytváří i relativně vzdálené metastázy. S trochou nadsázky ho lékaři přisuzují schopnost metastazovat „kdykoliv a kamkoliv“, i při odstranění ložiska nádoru se mohou metastázy objevit na naprosto nečekaném místě i s několikaletým zpožděním. Rychlost nalezení a chirurgické odstranění je u melanomu ještě důležitější než u výše zmíněného bazaliomu a spinaliomu. Jakmile tento nádor vytvoří metastázy, je prakticky nemožné ho zastavit – veškerá známá běžně užívaná léčba selhává a nové postupy jsou zatím ve fázi vývoje. Podrobnosti o melanomu si přečtěte v příslušném článku.
Na která znaménka si dát pozor?
Příčiny: Určitou roli ve vzniku těchto nádorů hraje genetika, věk a zevní fyzikální faktory. Jak je pro drtivou většinu nádorů typické, riziko jejich vzniku roste s věkem dotyčného a rizikový je i výskyt onoho nádoru v blízkém příbuzenstvu. Rizikovým faktorem pro vznik bazaliomu a spinaliomu je dlouhodobé dráždění kůže – zejména dlouhodobý (na desítky let počítaný) účinek slunečního záření. To je ostatně důvod, proč se tyto nádory vyskytují zejména v částech těla nejvíce přístupných slunečnímu záření (obličej, hlava, krk, ruce). Vyšší riziko nádorů kůže je u lidí s vrozeným nedostatkem kožního pigmentu, což jsou lidé s albinismem.
Pro vznik melanomu je kromě věku a genetiky velmi rizikové ozařování kůže ultrafialovým vlněním, které je součástí slunečního záření. Právě riziko melanomu je důvodem, proč používat ochranné krémy, a proč být velmi obezřetný při návštěvě solária. Solárium je totiž poměrně velkým zdrojem UV záření.
Všechny výše zmíněné formy rakoviny kůže jsou zcela typické u vzácného vrozeného onemocnění známého jako xeroderma pigmentosum.
Diagnostika: Podezření na diagnózu rakoviny kůže stanovuje kožní lékař, který si podezřelé ložisko prohlédne a eventuálně vyšetří dermatoskopem, což je zvětšující přístroj se zdrojem kvalitního světla. Při podezření na melanom nebo bazaliom je ložisko vyříznuto a vyšetřeno pod mikroskopem.
Prevence: Velmi důležité je střídmé vystavování se slunečnímu záření. Jako všude platí heslo „Všeho s mírou“. Sluneční záření v rozumné míře nám neuškodí, ale nic se nemá přehánět. Zejména na dovolené blíže k rovníku je při opalování nutná velká opatrnost – subtropické a tropické slunce má velkou sílu pro kůži Středoevropanů je silně škodlivé. Nejvíce ohrožení jsou lidé s menším množstvím ochranného tmavého pigmentu – lidé s blonďatými a rezavými vlasy. Velmi škodlivé je i nadměrné opalování v dětském věku. Dětská kůže je na sluneční záření citlivá a častá spálení v dětství souvisí s častějším vznikem rakoviny kůže v dospělém věku.
Léčba: U všech nádorů je základní léčebnou metodou chirurgie a je v současné době jedinou spolehlivou šancí na úplné vyléčení.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org