Rakovina vejcovodu je nebezpečné ale naštěstí relativně vzácné nádorové onemocnění postihující ženy. Vejcovod je párový gynekologický trubicovitý orgán, který je v úzkém anatomickém vztahu s dělohou a vaječníky. Vejcovody mají za úkol zachytit zralé vajíčko uvolněné z vaječníku a umožnit jeho transport do dělohy.

 

Příčiny

Přesná příčina vzniku tohoto nádoru není jasná, zřejmě jde o obvyklou kombinaci určitých genetických předpokladů a působením vlivů zevního prostředí. Rakovina vejcovodu se častěji vyskytuje u žen nad 50 let věku. Předpokládá se, že některé genetické mutace velmi výrazně zvyšují riziko vzniku tohoto nádoru (například mutace v BRCA genu, které jsou zodpovědné za vysoké riziko celé řady gynekologických nádorů, zejména rakoviny prsu).

 

Projevy

Časná stádia rakoviny vejcovodů bývají bohužel spíše bezpříznaková a nádor se může projevit jen neurčitými bolestmi břicha a občasným gynekologickým krvácením. Rozměrnější nádory mohou být vyhmatány při vyšetření břicha a některé pokročilé nádory se mohou projevit až metastatickým rozšířením nádoru po těle se vznikem ascitu (voda v břiše), váhovým úbytkem a nočním pocením.

 

Diagnostika

Pacientka s obtížemi je vyšetřena gynekologem, v diagnóze pomohou zobrazovací metody, jako je ultrazvuk nebo ideálně CT vyšetření břicha a pánve. Tyto zobrazovací metody mohou nalézt ložisko, z nichž je nutné vzít vzorek pomocí biopsie (nabodnutí ložiska jehlou). Vzorek je odeslán na histologické vyšetření, které diagnózu definitivně potvrdí. Bez histologie není často jednoduché odlišit rakovinu vejcovodu od rakoviny vaječníku, protože nádor z vejcovodu do vaječníku často prorůstá. V rámci vyšetření je možné odebrat i tumor marker známý jako CA 125, ale ten může být zvýšený i u rakoviny vaječníku.

 

Léčba

Základem úspěšné terapie je kompletní chirurgické odstranění nádorové tkáně, což vyžaduje operaci různého rozsahu. Většina případů je nicméně nalezena v pokročilém stádiu, samotná chirurgie proto nestačí a musí se kombinovat s chemoterapií. Prognóza je individuální, ale u pokročilejších nádorů není příliš dobrá.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.oncolink.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů