Strach z ohně neboli pyrofobie je úzkostná porucha, která se řadí do skupiny fobií. Není až tak vzácná, pohled na oheň může být pro řadu lidí nepříjemný.
Příčiny
Příčina vzniku pyrofobie není zcela jasná, podle všeho půjde o určitý genetický předpoklad, který se kombinuje s vlivy zevního prostředí. Určitý respekt z ohně je zřejmě atavistický a máme jej po našich předcích ještě z dob, kdy člověk oheň neovládal a oheň pro něj znamenal značné nebezpečí. V některých případech může strach z ohně spustit nepříjemná událost spojená s ohněm a popálením.
Projevy
Při pyrofobii je člověk krajně nepříjemný pohled na oheň a blízká přítomnost ohně může probouzet úzkost s bušením srdce, neklidem, suchem v ústech, nadměrným pocením a bolestí na hrudi. V některých lidech se může spustit panická reakce s akutním silným pocitem strachu, což například při požáru v uzavřeném prostoru může vést ke zkratovitému jednání s možným ohrožením postiženého nebo ostatních lidí.
Diagnostika
Základem diagnostiky je psychiatrické vyšetření, při kterém psychiatr zjistí přesné obtíže pacienta – v tomto případě výrazný strach z ohně, který ho omezuje v běžném životě. Kromě vlastního stanovení diagnózy strachu z ohně je vhodné zjistit, zda je přítomna nějaká nepříjemná vzpomínka, která by mohla stav způsobovat.
Léčba
Stejně jako u ostatních fobií je i u strachu z ohně základem léčby psychoterapie, která sestává z opakovaných sezení s psychiatrem. Pacient se během psychoterapie učí svůj strach ovládat a někdy se může (pouze se svým souhlasem) postupně vystavovat zátěžovým situacím (např. pohled na zapálenou svíčku, apod.). V případě potřeby se předepisují léky proti úzkosti nebo antidepresiva.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.verywellmind.com