Strupy většinou nejsou závažným příznakem a doprovázejí mechanická poranění kožního krytu. Někdy je nicméně najdeme i u kožních nemocí, které s poraněním nesouvisí. Strup je tuhá krusta, která se vytváří nad místy narušení kožního krytu. Strupy jsou tvořené zatuhlým tkáňovým mokem s (větší, či menší) příměsí sražené krve a jejich hlavní úlohou je mechanické krytí k usnadnění hojení tkání pod strupem.

 

Příčiny: Nejčastější příčinou je poranění kůže, typicky jde o různé odřeniny po pádech. V dětství měl jistě každý z nás strupy na kolenou po nevydařeném pádu. Kromě úrazů mohou strupy vzniknout i u některých virových infekčních onemocnění kůže, jako je pásový opar, klasický opar, plané neštovice a větší ložiska akné. Nález četných strupů běžně doprovází nemoci spojené se svěděním kůže, kdy si člověk kůži poškozuje opakovaným škrábáním. Z chronických onemocnění kůže mohou vznikat četné strupy u lupénky a u pemfigu.

 

Projevy: Strupy na kůži už určitě každý z nás měl, proto není třeba jej detailně popisovat. Strupy jsou nebolestivé a tuhé, někdy mají medovou, jindy tmavou barvu (čím tmavší, tím větší je v něm příměs krve). Strupy mohou někdy svědit, po předčasném stržení se pod nimi obvykle obnaží červená hojící se kůže, což je vnímáno bolestivě. Pokud necháme strup na pokoji, tak obvykle sám odpadne a kůže pod ním je buď zhojená do původního stavu, nebo je přítomna jizva (podle hloubky a rozsahu vyvolávajícího poškození).

 

Diagnostika: Strupy většinou nevyžadují žádnou diagnostiku, ostatně bývají většinou obrazem úspěšného hojivého procesu. Kožním lékařem by nicméně měl být vyšetřen každý člověk s výsevem četných strupů, u kterých není jasný důvod vzniku.

 

Léčba: Léčba nebývá nutná, nejlepším řešením je vyčkat až se strupy samy odloučí. Strhávání strupů nelze doporučit, protože tím obnažíme nezhojené ranky pod nimi. To je bolestivé a navíc tím zvyšujeme riziko bakteriální infekce za vzniku hnisavého kožního zánětu.


Zdroje
https://www.mdedge.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů