Syndrom náhlého úmrtí kojence neboli SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) je poměrně zvláštní klinická jednotka plná otazníků. Lze ho totiž definovat jako stav, kdy do té doby zcela zdravého kojence najdeme v postýlce bez známek života a následná pitva nezjistí uspokojivou příčinu smrti.

V dnešní době se podařilo snížit kojeneckou úmrtnost v České republice na úctyhodné 3 promile. Znamená to, že z 1000 živě narozených dětí jen 3 zemřou před svými prvními narozeninami. SIDS tvoří nedílnou součást tohoto čísla a je jednou z nejčastějších příčin kojence mezi 1. měsícem a prvním rokem jeho života. Proto je dobré o tomto syndromu něco vědět.

 

Příčiny: Pokud jde o samotnou příčinu smrti spekuluje se buď o náhlé zástavě dechu nebo o poruše srdečního rytmu. Proč k nim dojde, není známo. Zkušenostmi bylo však zjištěno hodně faktorů, které mají zřejmě vliv na jeho výskyt. Bylo to: spánek kojence mimo pokoj rodičů, spánek dítěte v jedné posteli s rodiči, kouření jednoho nebo obou rodičů a ukládání dítěte na bříško.

 

Prevence: Prevence vychází z předpokládaných příčin. Jde sice jen o pravděpodobné příčiny, nicméně propagace těchto preventivních opatření prý na Novém Zélandě výskyt SIDS snížilo.

1. Neukládat dítě do polohy na bříško.

2. Nekouřit v domácnosti s kojencem

3. Kojenec by měl spát v jednom pokoji s rodiči, ale ve vlastní postýlce

4. Pokud možno dítě kojit mateřským mlékem (toto je sporné)

5. Otázkou je používání dudlíku. Zastánci kojení tvrdí, že dudlík může zhoršit schopnost správného přidání k prsu, na druhou stranu nám paní docentka Houšťková (specialistka na SIDS) řekla, že dudlík může mít ochranný vliv proti náhlému úmrtí kojence.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů