Vbočený palec se odborně označuje jako hallux valgus a jedná se o poměrně častou deformaci na dolní končetině. Udává se výskyt až 15% populace starší 60 let. Vbočený palec je v ČR mnohem častější než vybočený palec.

 

Příčiny: Vbočený palec se může vyskytovat vrozeně, nebo se vyvine až během života daného jedince. V takovém případě je obvykle vyvolávající příčinou nevhodná obuv, vyšší riziko je u bot s úzkou špičkou a s vysokými podpatky. Z metabolických nemocí, které zvyšují riziko vzniku vbočeného palce, jmenujme například dnu, revmatoidní artritidu a postižení kloubů při psoriáze. Kromě toho je vyšší výskyt vbočeného palce u lidí s poruchou vazivové tkáně (Marfanův syndrom, Ehlers-Danlosův syndrom).

Schéma - Vbočený palec

 

Projevy: Tlak působící dlouhodobě na dolní končetinu při chůzi způsobí narušení její klenby a přetěžování palce, který se začne deformovat a tahem svalů a šlach se ohýbá směrem "ven" k ostatním prstům. Obvykle se objevuje bolest plosky v místě palce při chůzi v obuvi, může dojít i k otlaku kůže palce.

 

Diagnostika: Vbočený palce je viditelný na první pohled, přesnou tíži nálezu je možné si ověřit rentgenovým snímkem palce a jeho kloubů. Diagnózu většinou stanovuje ortoped.

 

Léčba: Dokud je palec vbočený jen mírně, je možné vyzkoušet různé ortopedické vložky do bot, které působením protitlaku způsobí návrat palce do původní polohy. Doplňkovou medikací jsou léky proti bolesti. Závažné formy vbočeného palce se řeší chirurgicky. Existuje více typů operačních zákroků, jejichž cílem je vcelku logicky náprava anatomických poměrů na postiženém palci. Toto řešení často vyžaduje odstranění části kosti, nebo využití různých kovových fixačních pomůcek.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů