Zánět spojivek (odborně konjunktivitida) je běžné zánětlivé onemocnění oka. Většinou není nebezpečné a při správné léčbě rychle vymizí. Spojivka je vrstva tkáně, která se nachází na spodině očních víček a přechází na skléru (povrchová vrstva oční koule). Pomáhá chránit oko před poškozením a před průnikem infekce a zvlhčuje jeho povrch. 

 

Příčiny: Poměrně často je původcem zánětu spojivek infekce - virová, či bakteriální. Virové konjunktivitidy obvykle doprovází virové infekce horních dýchacích cest, bakteriální infekce bývá typicky vyvolána stafylokoky a streptokoky. Z dalších mikroorganizmů je postižení spojivek charakteristické například pro chlamydie (může vzniknout tzv. trachom). Podráždění spojivek se zánětem mohou způsobit i různé nečistoty a chemické látky, pokud se do oka dostanou. Velmi časté jsou i alergické záněty spojivek při kontaktu s vyvolávajícím alergenem. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na záněty spojivek u revmatických autoimunitních chorob, jako příklad uveďme Reiterův syndrom.

 

Projevy: Postiženo může být jedno oko nebo obě. Hlavním projevem je zarudnutí postiženého oka a otok víčka, bývá přítomna i bolest oka a slzení. U bakteriálních infekcí se objevuje hnisavý výtok.

Zarudnutí oka při zánětu spojivek

 

Diagnostika: Diagnózu může stanovit prakticky jakýkoliv lékař již jen při zhodnocení postiženého oka pohledem. Vzhledem k tomu, že zarudnutí oka může doprovázet i jiná oční onemocnění, je vhodné při nelepšení obtíží vyšetření očním lékařem.

 

Léčba: Záleží na vyvolávající příčině - alergické konjunktivitidy se léčí pomocí léků proti alergii, bakteriální infekce pomocí antibiotik. Předepisovány jsou zejména léky v podobě očních kapek určených k lokální aplikaci. Většina lehkých případů konjunktivitidy se má tendenci do týdne zlepšit i bez zásadnější léčby.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů