Zánět vejcovodu se odborně nazývá salpingitida. Tento zánět bývá nepříjemně bolestivý a navíc může narušit plodnost postižené ženy. Vejcovod je párová struktura napojená na děložní dutinu, která má trubicovitý tvar. Konec vejcovodu leží blízko příslušného vaječníku a při ovulaci (uvolnění zralého vajíčka) má vejcovod za úkol dovolit transport vajíčka do dělohy.

 

Příčiny

Nejčastějšími vyvolávajícími příčinami jsou různé bakterie včetně bakterií způsobujících sexuálně přenosné nemoci (kapavka, chlamydie). Vyšší riziko je u promiskuitních žen, u žen po gynekologických zákrocích na děloze (například hysteroskopie) a u žen se sníženou imunitou. Nejčastěji postižené jsou mladé ženy pod 30 let věku.

 

Projevy

U ženy při zánětu vejcovodu se obvykle objeví páchnoucí výtok a nepříjemná bolest břicha lokalizovaná do podbřišku, která se může zhoršovat při ovulaci a při pohlavním styku. Zejména u akutního zánětu může být přítomná horečka, nevolnost a zvracení. Závažnou komplikací zánětu vejcovodu je vznik srůstů a následné jizvení vejcovodu, které může zcela vyřadit jeho schopnost transportu vajíčka z příslušného vaječníku a omezit tak plodnost ženy. Zánět vaječníku způsobuje i vyšší riziko mimoděložního těhotenství, kdy je vajíčko sice oplodněno, ale „zasekne“ se v narušeném vejcovodu a tam se začne vyvíjet. Kromě toho se může zánět z vejcovodu šířit do okolí včetně vaječníků.

 

Diagnostika

Diagnózu stanovuje gynekolog na základě fyzikálního vyšetření a případně zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření). Stěry na mikrobiologické vyšetření z pochvy nebo čípku mohou pomoci určit původce infekce.

 

Léčba

Základem léčby jsou antibiotika podle citlivosti příslušného mikroorganizmu. Pokud ovšem dojde k nevratnému poškození vejcovodu, nebo dokonce k pozdní komplikaci v podobě mimoděložního těhotenství, pak je jedinou možností operační zákrok, při kterém je vejcovod odstraněn.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.betterhealth.vic.gov.au

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů