Web stefajir.cz oslavil koncem srpna 2020 již 12 let své existence. Dovolil bych si k tomuto výročí několik slov ohledně jeho vývoje. 

 
Kolegové, kteří studovali souběžně se mnou jistě vědí, že můj web existoval již dříve, založen byl někdy koncem roku 2006. Nešlo však o samostatné stránky, ale o web vytvořený na cizí doméně, který měl adresu www.freewebs.com/stefajir. Tato doména umožňovala i lidem bez znalosti programování vytvořit si jednoduché vlastní weby a nahrávat na ně svoje fotky a soubory. Jak web vypadal se můžete podívat níže.


Takto vypadal předchůdce současného webu v roce 2007.

 
První web www.freewebs.com/stefajir se prakticky stoprocentně týkal studia na 1. LF UK a obsahoval informace o jednotlivých předmětech, zkouškách a zkoušejících a byly v něm ke stažení různé vypracované otázky a powerpointové prezentace v elektronické formě. Vzhledem k řadě omezení, které z freewebs domény vyplývaly, bylo nicméně nutné vytvořit si vlastní web.
 

S tím mi pomohl kamarád Martin Fajmon, který pracoval v IT oboru, zajistil mi doménu a seznámil mne s open source redakčním systémem Drupal, který umožňuje tvořit web i při relativně malých znalostech informačních technologií. A takto vznikl někdy koncem srpna 2008 web stefajir.cz.


Takto vypadala hlavní stránka webu v srpnu 2008.


Do sekce Studium na 1. LF UK jsem postupně přidával informace z 6. ročníku včetně informací o ukončení studia. Ke konci studia na fakultě se dostavila určitá tvůrčí krize, kdy bylo jasné, že web věnovaný studiu medicíny už nebude možné dále rozvíjet. Možnosti byly dvě - buď web opustit, nebo rozšířit. Rozhodl jsem se pro druhou možnost, zaměřil web na laiky a začal vytvářet vzájemně propojené texty týkající se příznaků, příčin, projevů, diagnostiky a léčby nemocí - vznikla sekce Medicína. Podobných webů již sice několik existovalo, ale našel jsem tak trochu "díru na trhu" v tom, že ačkoliv jsem se snažil o faktickou správnost informací, dbal jsem zejména na jejich jednoduchost a přístupnost lidem, kteří medicínské vzdělání nemají. A ono to fungovalo, web si čtenáře našel.
 
Další roky web narůstal, počty textů se zvyšovaly. Kromě stovek článků určených laikům jsem dotvořil část webu věnovanou EKG a zajímavým nálezům na zobrazovacích metodách z praxe.

V roce 2009 jsem vytvořil Facebookový profil webu.
 
V roce 2013 jsem začal tvořit seznam léků, na který jsem obzvláště pyšný. Jde o seznam několika tisíc léčivých přípravků s jednoduchým popisem obsahujícím informace o účinné látce, obecném dávkování a důležitých vedlejších účincích. Opět jde o jistou "díru na trhu", protože všechny tyto informace na internetu jsou, stačí si např. najít SÚKL. Jenomže na SÚKL se před Vámi u každého léku objeví mnohastránkový dokument, kde je o léku složitě napsané úplně všechno a není to dobře čitelné. Osobně seznam léků využívám poměrně často, protože zapamatovat si všechna léčiva prostě není v lidských silách.
 
Kolem roku 2015 jsem přidal pro mne osobně důležitou sekci, ve které prosím čtenáře o dobrovolné příspěvky na chod webu. Vyznávám totiž filozofii, že řada lidí je ochotna sdílené užitečné informace dobrovolně ocenit. Nejprve to příliš nefungovalo, ale postupně se počty nárazově i pravidelně přispívajících lidí výrazně zvýšily, což mi umožnilo udržet stránky v chodu, a kromě toho mi tyto příspěvky umožnily věnovat více času webu na úkor jiných pracovních činností. Budiž za to všem dík.

V roce 2016 jsem začal vytvářet jednoduchý slovníček odborných pojmů, které jsou vzájemně provázány odkazy. Do roku 2020 jej příležitostně doplňuji, nyní obsahuje přes 2800 položek.
 
V roce 2017 jsem vytvořil část webu určenou pro praktické lékaře. Opět byla prvotně určena pro mou osobu, protože jsem se v této době začal v oboru praktického lékařství vzdělávat a potřeboval jsem mít jednoduché a praktické informace po ruce. Jak se blížila atestace z praktického lékařství, rozhodl jsem se, že slušným způsobem vypracuji atestační otázky - trvalo to řadu měsíců, ale s konečným výsledkem jsem byl spokojený.
 
V roce 2020 jsem stran webu nic velkého nečekal, ovšem hned na jeho začátku se objevil náš nový známý koronavirus (tehdy se jmenoval 2019-nCoV). Začal jsem o něm více psát v době, kdy o něm v ČR neexistovalo příliš mnoho oficiálních informací a dokonce jsem přeložil do češtiny závěry některých prvních zahraničních studií, které o koronaviru vznikly. Osobně myslím, že za několik let bude s odstupem zajímavé přečíst si denní chronologické zápisky z doby, kdy se COVID-19 teprve začínal šířit, a kdy jsme netušili, jak rok 2020 ovlivní. Na základě informování o COVID-19 se na jaře 2020 dosti zvýšil FB počet fanoušků webu - z nějakých 12,000 na více než 25,500. Tato doba byla pro mne dosti vyčerpávající, ale myslím, že jsem víceméně dokázal veřejnost objektivně informovat, aniž bych vysloveně šířil nějaké bludy. Dnes už je lepších a odbornějších informačních zdrojů o COVID-19 tolik, že bychom je mohli vidlemi přehazovat, takže se tomuto tématu věnuji již jen okrajově.
 
Během výše uvedeného jsem více či méně pravidelně dále rozšiřoval a upravoval texty o medicíně určené laikům, jejich počet k srpnu 2020 dosáhl těchto číselných hodnot:

Počet textů o nemocech: 996
Počet textů o příznacích: 278
Počet textů o diagnostice: 118
Počet textů o terapii: 141
Počet textů o syndromech: 242

Seznam léků: 3575 položek
Slovníček odborných pojmů: 2854 položek
 
Na webu budu samozřejmě pracovat i nadále, protože mne to baví, a děkuji všem za jeho čtení, propagaci a zaslané pochvaly i konstruktivní kritiku.
 
S pozdravem 
 
Jiří Štefánek

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů