Krev ve stolici není v pravém slova smyslu nemoc, je to pouhý příznak. Příčin nálezu krve ve stolici je celá řada a většinou se nejedná o nic závažného. Přesto se tento příznak nesmí podcenit a měl by být diskutován s lékařem. Krev může být nalezena buď ve vlastní stolici nebo na rukavici při vyšetření konečníku prstem.

Zásadní je, zda je krev ve stolici jasně červená, nebo tmavá. Nález jasně červené krve se nazývá enteroragie a černá natrávená krev ve stolici se označuje jako meléna. Výskyt krve ve stolici neviditelné prostým okem se označuje jako okultní krvácení.

Jasně červená krev není natrávená a pochází z dolní části trávicího traktu. Tmavá (až černá) krev je natrávená a pochází tedy z vyšších etáží trávicí trubice. Hranice je zjednodušeně řečeno anatomicky stanovena tak, že tmavá natrávená krev ve stolici pochází odkudkoli od dutiny ústní po horní dvě třetiny tenkého střeva. Krvácení z dolní třetiny tenkého střeva, z tlustého střeva a z konečníku se projeví jasně červenou krví.

Jaké tedy mohou být příčiny krve ve stolici? Dodávám, že uvádím jen ty nejčastější, nejdůležitější a nejznámější:

 

1. Nemoci jícnu – Krvácení z jícnu se může projevit buď zvracením krve, nebo jejím průchodem přes žaludek a střeva do stolice. V takovém případě nalézáme ve stolici černou natrávenou krev. Příčin je hodně a mimo zánětů jícnu bych zmínil tzv. Mallory-Weissův syndrom. Jeho podstatou je to, že při úporném zvracení nebo kašli dojde k poškození sliznice jícnu a ta začne krvácet. Je to častější, než by člověk řekl. Krvácení z jícnu může pocházet i z jícnových varixů, které se vyskytují u pokročilých forem cirhózy jater spojených s portální hypertenzí.

 

2. Žaludeční a dvanáctníkové vředy – Mohou se projevit dlouhodobými drobnými ztrátami krve, které ve stolici nejsou okem viditelné, nebo se může jednat o krvácení větší. V tom případě bude krev ve stolici černá a natrávená. Často se vyskytují další příznaky vředů jako je bolest břicha v závislosti na jídle, apod. (více v článku na toto téma).

 

3. Autoimunitní záněty – Kdekoliv v trávicím traktu se může objevit Crohnova choroba, pro tlusté střevo je typická ulcerózní kolitida. U Crohnovy choroby se bude vyskytovat krev červená, či tmavá podle místa zánětu, u ulcerózní kolitidy půjde spíše o krev jasně červenou. Nemoci bývají provázeny průjmy, zvýšenou teplotou, někdy se vyskytují křeče a bolesti břicha a někdy nalézáme hlen ve stolici (zejména u ulcerózní kolitidy).

 

4. Některé infekční záněty střev – Krev ve stolici se může nacházet například u bakteriální infekce salmonelou, shigellou (úplavice) a campylobacterem. Doprovází je někdy zvýšená teplota a úporné průjmy. Pokud těmto příznakům předcházela konzumace jakékoliv podezřelé potraviny, pravděpodobnost této příčiny roste.

 

5. Ischemická kolitida - Jedná se o zánět části tlustého střeva, který je vyvolán nedostatkem kyslíku a živin přicházejících do střevní stěny. Více si přečtěte v příslušném textu.

 

6. Divertikulóza - Jako divertikulóza se označuje výskyt mnoha výchlipek tlustého střeva, které jsou způsobeny hlavně nezdravým stravováním s nedostatkem vlákniny. Mohou způsobit krvácení, nebo v nich může vznikat zánět (divertikulitida). Zcela speciálním typem divertiklu, který může způsobit krvácení do trávicího traktu je tzv. Meckelův divertikl. Nachází se v tenkém střevě asi u 2% lidí jako vrozená vada trávicí trubice.

 

7. Radiační kolitida - Jde většinou o chronický a vleklý zánět střevní stěny, který je způsoben poškozením střevní stěny radiačním zářením. Typicky vzniká s časovým odstupem po ozařování nádorů v oblasti pánve.

 

8. Rakovina tlustého střeva – Není zase tak častá jako ostatní příčiny krve ve stolici, ale musí se na ni vždy myslet. Význam to má proto, že rakovině většinou předchází existence nezhoubného krvácejícího polypu a v této chvíli se dá zaléčit poměrně jednoduchým zákrokem při kolonoskopii. Vzhledem k tomu, že jde o tlusté střevo, bude krev ve stolici jasně červená. Pokud nález červené krve ve stolici doprovází vyšší věk pacienta, úbytek na váze v poslední době a střídání průjmu a zácpy, je to vždy varovné znamení.

 

9. Hemoroidy – Jsou zřejmě nejčastější příčinou nálezu krve ve stolici. Krev je jasně červená, vyskytuje se na povrchu stolice a nachází se i na toaletním papíře, kterým se utíráte. Pokud tedy máte tyto příznaky, nepanikařte – budou to zřejmě hemoroidy. Nicméně znovu zdůrazňuji, že návštěva lékaře je zejména u lidí vyššího věku na místě a musí se vyloučit rakovina tlustého střeva.

 

10. Cévní malformace střev - Jde o více typů cévních útvarů, které mohou být vrozené, nebo vznikají během života. Tyto cévní malformace (např. angiodysplázie) obsahují krevní cévy, které se mohou stát zdrojem krvácení. Ačkoliv jde většinou o drobné krvácení neviditelné lidským okem, tak nelze vyloučit ani větší krevní ztrátu s nálezem krve ve stolici.

 

11. Výhřez konečníku - Tento stav se také označuje jako prolaps a část konečníku se při něm dostává ven z těla. Výhřez konečníku může být bolestivý a někdy i krvácí, což je doprovázeno nálezem čerstvé krve na stolici nebo na toaletním papíře. Pokročilejší formy je nutné řešit chirurgicky.

 

12. Stavy s vyšší krvácivostí - Sem bych zařadil poruchy srážení krve, které se mohou vyskytnout vrozeně (hemofilie, Von Willlebrandova choroba), nebo jsou mnohem častěji získané. Narušení srážecího systému je často dáno vlivem protisrážlivých léků. Častější krvácení z trávicího traktu také způsobují nesteroidní protizánětlivé léky. Ke krvácení může docházet kdekoliv a podle toho bude vypadat vzhled krve ve stolici. Kromě krve ve stolici se v takovém případě může vyskytovat i krev v moči.

 

13. Krvácení ze žlučových cest - Krvácení ze žlučových cest je poměrně vzácnou příčinou výskytu krve ve stolici. Více si o této problematice můžete přečíst v příslušném textu.

 

14. Zabarvení stolice potravinami – Zabarvení stolice do červena mohou způsobit i některé potraviny, jako jsou například borůvky, červená řepa a mnoho dalších červeně zabarvených potravin. Podobný vzhled stolice mohou způsobit i doplňky stravy obsahující železo.

 

15. Neznámá příčina – Důvod výskytu krve ve stolici někdy nemusí být zjištěn.
 

Zde vidíte schéma trávicího traktu se zvýrazněným tenkým a tlustým střevem, což jsou oblasti nejčastěji zodpovědné za výskyt krve ve stolici.

 

Závěr

Při nálezu krve ve stolici se zřejmě nejedná o nic vážného, zejména pokud se nevyskytují žádné další příznaky. Varovné je, pokud se kromě krve ve stolici vyskytují příznaky, jako jsou ztráta na váze, nechutenství, střídání průjmu a zácpy, žloutenka, zvýšená teplota a bolesti břicha. Vyšetření se z pochopitelných důvodů soustředí zejména na vyšetření stolice. Průkaz krve ve stolici neviditelné prostým okem je možný pomocí tzv. testu na okultní krvácení. Při potvrzeném nálezu krve ve stolici se obvykle provádí diagnostická gastroskopie a kolonoskopie. Určitým problémem je tenké střevo, které je těmito metodami nevyšetřitelné. U něj můžeme volit např. endoskopickou kapsli nebo hůře dostupnou a náročnou dvojbalonovou enteroskopii.


Zdroje
https://www.njgastro.com
https://www.webmd.com
https://www.atlantagastro.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů