Antabus je i laikům dobře známý lék, který je v dnešní době užívaný méně než dříve, ale přesto stále nachází mezi psychiatry své příznivce. Účinnou složkou preparátu je sloučenina disulfiram.

 

Princip: Alkohol v lidském těle je přeměňován na acetaldehyd a ten je enzymem acetaldehyddehydrogenáza přeměňován na kyselinu octovou. Disulfiram zablokuje acetaldehyddehydrogenázu a to způsobí dočasné nahromadění acetaldehydu v těle. Acetaldehyd je sloučenina, která působí řadu nepříjemných příznaků.

Pozn.: Jako zajímavost lze udat, že výzkum prokázal protinádorový účinek disulfiramu, a proto je možné, že bude v budoucnu používán i jako součást protinádorové terapie.

 

Využití: Antabus lze využít u lidí trpících alkoholizmem, kteří se rozhodli s pitím alkoholu přestat a snaží se abstinovat. Preparát jim v tom pomáhá, protože při jeho užívání se po vypití i menšího množství alkoholu objeví nepříjemné příznaky způsobené nahromaděním acetaldehydu v těle (nevolnost, zvracení, zrudnutí kůže, bušení srdce apod.).

 

Podávání: Antabus se vyrábí v podobě šumivých tablet o síle 400 miligramů rozpustných ve vodě, které jsou sice volně prodejné, ale měly by být užívány pouze dle doporučení psychiatra. Terapie se u dospělého člověka zahajuje dávkou 800 miligramů denně, která se velmi rychle ponižuje a udržovací dávka je poměrně nízká – cca 2 tablety užité v průběhu týdne.

 

Nevýhody: Antabus může být i bez alkoholu u některých lidí hůře tolerovaný, někdy se objevuje únava, bolesti a motání hlavy, jindy trávicí obtíže. Pozorovány byly i alergické reakce. Velmi nepříjemný stav (viz výše) se objeví po vypití alkoholu, to je však v tomto případě cílem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů