Apendix (appendix vermicularis – červovitý výběžek) je tenký zaslepený výběžek slepého střeva (cékum). Samotné slepé střevo je část tlustého střeva a nachází se v pravém podbřišku. Apendix mívá různé polohy. Může směřovat do pánve, může být "schován" za cékem (retrocékální poloha), může směřovat doleva apod.

 

Stěna apendixu

Stavba stěny apendixu se v podstatě neodlišuje od zbytku tlustého střeva. Nejblíže lumen je sliznice. Na jejím povrchu je cylindrický epitel, pod ním lamina propria mucosae a pod ní tenká lamina muscularis mucosae. Níže je tunica submucosa, pak tunica muscularis propria a na povrchu je seróza. Výjimečná je vysoká koncentrace lymfatické tkáně v podslizniční vrstvě, kterou považujeme za důležitou součást MALT systému ("břišní mandle").

 

Cévní zásobení

Cévní zásobení apendixu je zajištěnou drobnou tepnou známou jako arteria appendicularis, která je jednou z větví arteria mesenterica superior. Zmíněná tepna se podvazuje při operačním odstranění apendixu.

 

Proč je to důležité?

  • Dříve se apendix považoval za zbytečný orgán. Zdá se nicméně, že má význam pro střevní mikrobiom a pro správnou funkci střevního imunitního systému.

  • Klinicky nejdůležitější je akutní hnisavý zánět apendixu, který se může komplikovat peritonitidou. Při podezření na tento stav se obvykle provádí operační odstranění apendixu (appendektomie).

  • V oblasti apendixu se mohou vyskytovat i některé nádory, i když jde o relativně vzácné situace. Nejtypičtější pro tuto lokalizaci je tzv. karcinoid.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů