Arteria carotis interna (vnitřní krkavice) je párová tepna, která odstupuje z pravé a levé společné krkavice (arteria carotis communis).Krátce po odstupu ze společné krkavice je arteria carotis interna lehce rozšířena a toto místo označujeme jako sinus caroticus (karotický sinus). Jde o důležitý baroreceptor, který snímá krevní tlak uvnitř cévy.
Vnitřní karotida následně probíhá krkem do hlavy (v jednom místě probíhá skrze sinus cavernosus) a na bazi mozku pomáhá vytvořit tepennou anatomickou strukturu kruhovitého tvaru známou jako Willisův okruh, z něhož pak odstupují další tepny zásobující mozek. Zjednodušeně lze říci, že vnitřní karotidy tak tvoří základ krevního zásobení mozku. Ještě před vstupem do Willisova okruhu z arteria carotis interna odstupuje arteria ophthalmica, která zásobuje tkáně oka.
Proč je dobré to znát?
- Podobně jako u společné krkavice je i u arteria carotis interna riziko vzniku zúžení (stenózy) krkavice, které nejčastěji vzniká na podkladě aterosklerózy. Při náhlém uzávěru vnitřní krkavice v důsledku ruptury aterosklerotického plátu je vysoké riziko vzniku ischemické mozkové mrtvice.
- Karotický sinus má také klinický význam. Při jeho mechanickém stlačení začnou tamní receptory (v podstatě mylně) informovat o zvýšení krevního tlaku v organizmu a to přes regulační mechanizmy může vést k jeho prudkému snížení se synkopou. Stát se to může například u těsného límečku a hovoříme pak o syndromu karotického sinu.
- Kromě toho stlačení karotického sinu vede k bradykardii a ke zpomalení vedení elektrických vzruchů AV uzlem. Využívá se toho u nefarmakologické léčby arytmií, jako jsou AVNRT a AVRT, kdy lze opatrně provést za monitorace pacienta jednostrannou masáž karotického sinu.