Arteria mesenterica superior patří mezi důležité nepárové větvě břišní aorty. Jde o tepnu, která vyživuje část slinivky břišní a podstatnou část střev (od distálního duodena, přes celé tenké střevo až po cca proximální 2/3 tlustého střeva).
Nejdůležitější větve arteria mesenterica superior jsou:
- arteria pancreaticoduodenalis inferior – vyživuje část slinivky břišní a část duodena
- arteria ileocolica – zásobuje terminální ileum a cékum včetně apendixu (a. appendicularis)
- arteria colica dextra – zásobuje vzestupný tračník
- arteria colica media – zásobuje příčný tračník
Schéma - arteria mesenterica superior a její větve
Na konci jejího zásobení vzniká anastomoza mezi arteria colica media a arteria colica sinistra, která vychází z arteria mesenterica inferior. Obvykle ji označujeme jako Riolanovu spojku (též Riolanova arkáda, Arcus Riolani, Riolanova anastomoza, nebo Anastomosis magna Halleri).
Proč je to důležité?
- Naštěstí relativně vzácně se vyskytují akutní uzávěry arteria mesenterica superior. Dojít k nim může v rámci embolie krevních sraženin z jiných míst cévního řečiště (např. v rámci fibrilace síní). Pokud k uzávěru dojde, hrozí ischemie a následná nekróza podstatné části dolní trávicí trubice, která ve většině případů není slučitelná se životem. U přeživších bývá nutný chirurgický zákrok s odstraněním nekrotického úseku střeva, což pak vede k těžkým formám syndromu krátkého střeva.
- Oblast zmíněné Riolanovy anastomozy se vyskytuje v oblasti lienální flexury tlustého střeva. Tato oblast je dosti citlivá vůči ischemii, a proto se právě v této oblasti s oblibou vyskytuje tzv. ischemická kolitida.
Schéma - přehlednější vztah dolní části arteria mesenterica superior (A.M.S.) a arteria mesenterica inferior (A.M.I.) při zásobení tlustého střeva