Termín atelektáza znamená kolaps průdušky a uzávěr části dýchacích cest v plíci, což způsobí nevzdušnost dané části plíce s poruchou výměny dýchacích plynů.

 

Příčiny: Někdy není příčina atelektázy jasná, jindy jde o stlačení některé z průdušek různými chorobnými nálezy zevnitř (hlenové zátky, plicní nádor rostoucí z průdušky) nebo z okolí (plicní nádor zevně stlačující danou průdušku, zvětšená mízní uzlina, tuberkulóza). Atelektázy mohou vznikat i u chronického zánětu poplicnice (pleuritida).

 

Projevy: Poměrně často jsou atelektázy bezpříznakové. Riziko projevů roste u akutních forem a u rozsáhlých atelektáz. Příznaky mohou zahrnovat dušnost, suchý kašel. V terénu akutně vzniklé atelektázy se může rozvinout zápal plic. Uzávěry průdušek mohou způsobit hromadění hlenu před uzávěrem za vzniku bronchiektázií.

 

Diagnostika: Atelektázy jsou poměrně častým náhodným nálezem na rentgenu plic. Mívají obvykle klínovitý tvar a plicní tkáň je v jejich místě  výrazně zhuštěná (kondenzovaná). V případě podezření na závažnější onemocnění je vhodné doplnit CT vyšetření plic, případně bronchoskopii.

 

Léčba: V řadě případů se atelektázy neřeší a lidé jsou pouze sledováni. Pokud atelektáza vzniká v terénu jiného onemocnění (například plicního nádoru), spočívá léčba v terapii této vyvolávající příčiny. Pokud působí atelektáza obtíže a přitom není přítomno další závažné onemocnění, je možné stav zlepšit pomocí dechové rehabilitace. V případě infekčních komplikací se podávají antibiotika.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů