Betapres je kombinovaný preparát, který mohou užívat pacienti s vysokým tlakem. Účinnými složkami preparátu jsou sloučeniny bisoprolol a kyselina acetylsalicylová.

 

Princip: Bisoprolol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Bisoprolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, to zjednodušeně řečeno znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci. Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci některých enzymů. V malých dávkách narušuje funkci krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti (to však není případ tohoto preparátu).

 

Využití: Betapres můžeme podávat při zvýšeném krevním tlaku a současně u nemocí srdce, kdy využíváme efekt kyseliny acetylsalicylové na ředění krve (ischemická choroba srdeční včetně anginy pectoris a stavů po infarktech, dále pak kardiomyopatie) včetně srdečního selhávání. Betapres díky obsaženému beta-blokátoru zpomaluje srdeční frekvenci, čehož lze využít u stavů s rychlejší srdeční akcí.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Betapres je vyráběn v podobě tobolek o síle 5/75 - 10/75 mg, tj. 5-10 miligramů bisoprololu a k tomu vždy 75 miligramů kyseliny acetylsalicylové. Běžná dávka pro dospělého člověka bývá 1 tobolka denně.

 

Nevýhody: Betapres v sobě kombinuje nežádoucí účinky obou účinných složek. Beta-blokátor může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže. Kyselina acetylsalicylová ve zmíněných dávkách mírně zvyšuje riziko krvácivých stavů, při trvalém užívání lehce roste riziko krvácivé mozkové příhody a poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Riziko vzniku žaludečních vředů je v tomto případě nicméně velmi malé (riziko roste až při kombinacích s jinými podobnými léky). Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů