Brániční kýla se také odborně nazývá hiátová kýla neboli hiátová hernie. Je to poměrně častý nález, který se nemusí nijak projevovat, jindy však svému nositeli může způsobovat řadu komplikací.

Brániční kýla znamená, že se část žaludku vyklene do hrudníku skrze oslabenou bránici. Nejčastějším typem je skluzná kýla, při které se nad bránici vysune spojení žaludkujícnem. Mnohem méně častá je tzv. paraezofageální kýla, při které se nad bránici vakovitě vysune jen kus žaludku a spojení jícenžaludek se nemění. Posledním typem je pak kombinace obou předchozích.

Schéma - Podstata skluzné brániční kýly (část žaludku je vysunutá nad bránici)

 

Příčiny: Příčina vzniku kýly mnohdy není zcela jasná, přispívá k ní jistě zvyšování nitrobřišního tlaku (chronický kašel, zvedání těžkých předmětů, těhotenství, tlačení při chronické zácpě apod.) a obezita

 

Projevy: Brániční kýla se většinou nijak neprojevuje a je náhodným nálezem při gastroskopii. Skluzná kýla může ovlivnit správné spojení jícnu a žaludku a narušit funkci tamního svěrače, což způsobí návrat žaludeční šťávy do jícnu. Tento stav lze laicky označit za pálení žáhy (odborně refluxní choroba), které je spojeno s bolestmi na hrudi a někdy i nočním kašlem. Sliznice jícnu je trvale drážděná kyselými šťávami a to může vést ke vzniku tzv. Barrettova jícnu, který je rizikovým faktorem pro vznik některých forem rakoviny jícnu. U některých lidí může být velká skluzná kýla zdrojem drobného krvácení do trávicího traktu a po delší době proto může vést k chudokrevnosti.

(U paraezofageální kýly může dojít k jejímu uskřinutí, což je spojeno s prudkou bolestí břicha a-nebo krvácením do trávicího traktu. To je však relativně vzácná komplikace.)

 

Diagnostika: Základním diagnostickým vyšetřením je gastroskopie, při které si prohlédneme jícen, žaludek a anatomii jejich spojení. Zobrazíme si i stav sliznice jícnu a najdeme eventuální chorobné změny, které mohou vzniknout vlivem působení žaludeční kyseliny. Vyšetření pohledem díky kameře endoskopu můžeme doplnit odběrem vzorků postižené sliznice (např. k potvrzení přítomnosti Barrettova jícnu).

 

Léčba: Prostý nález brániční kýly většinou neléčíme. Je-li ovšem spojen s refluxní chorobou, pak podáváme léky proti překyselení žaludku, abychom chránili sliznici jícnu. Podávání léků by mělo být doplněné režimovými opatřeními – omezením alkoholu a kávy a zákazem kouření. Závažné a rozsáhlé brániční kýly, kdy nejsme schopni potíže zvládnout pomocí léků, vyžadují speciální chirurgické zákroky. Typickým zákrokem je tzv. fundoplikace, při které se zcela zrekonstruuje a sešije oblast jícnového svěrače. Je ovšem nutné dát pozor, aby nebyl výsledný přechod jícnu a žaludku naopak příliš úzký, což by mohlo vést k poruchám polykání a váznutí potravy v jícnu.

 

Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů