Cholesteatom je označení pro onemocnění středního ucha, které může vážně narušit sluch a působit i další obtíže. Cholesteatom je útvar obsahující tukové buňky, cholesterol a řadu enzymů, které mohou poškozovat okolní tkáně. Může se vyskytnout prakticky v každém věku a nejde o nádorový proces.
Příčiny: Přesná příčina vzniku cholesteatomu není jasná, existuje více teorií. Předpokládá se existence vrozené a získané formy cholesteatomu. Na získané formě se možná mohou podílet opakované infekce středního ucha a situace, kdy došlo k prasknutí bubínku.
Projevy: Na postiženém uchu se zhoršuje sluch a postupem času může člověk na toto ucho zcela ohluchnout. Kromě toho bývá z postiženého ucha přítomen výtok. Ucho někdy bolí a při narušení ústrojí rovnováhy a pohybu ve vnitřním uchu se může objevit motání hlavy. Neléčený cholesteatom může zničit převodní kůstky středního ucha (kladívko, kovadlinka, třmínek) a hluchota pak je prakticky nevratná. Závažnou komplikací jsou infekce středního ucha vzniklé v terénu poškozeném růstem cholesteatomu, protože tyto se mohou snadno rozšířit na vnitřní ucho a odtud na mozkové blány za vzniku meningitidy.
Diagnostika: Výše zmíněné obtíže obvykle vedou k vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který může cholesteatom najít při pohledu na ušní bubínek pomocí otoskopu.
Léčba: Základem terapie je chirurgické odstranění cholesteatomu, zákroky nejčastěji provádějí lékaři ORL. Operace to nebývají nejsnadnější, protože je nutné odstranit celou tkáň cholesteatomu a navíc zkusit zachovat co nejlepší funkci postiženého ucha. Pokud se nepodaří cholesteatom skutečně kompletně odstranit, tak má tendenci začít růst znovu.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com