Chrapot je příznakem, který poukazuje na poruchu v oblasti horních cest dýchacích, přesněji řečeno v oblasti hlasivek. Většinou se jedná o krátkodobé postižení hlasivek při virové infekci, ale vyloučeny nejsou ani vážnější příčiny – chrapot trvající déle než tři týdny by proto měl být důvodem pro konzultaci s lékařem.
Nejprve si řekněme krátce o hlasivkách. Hlasivky jsou dva vazy uložené v krku v hrtanu. Hrtan patří mezi horní dýchací cesty, nahoře ho od nosohltanu při polykání odděluje příklopka hrtanová a dole přechází hrtan do průdušnice. Při výdechu a zapojení svalů hrtanu se hlasivky procházejícím vzduchem rozvlní a toto vlnění umožní vznik zvuku. Chrapot poukazuje na to, že s hrtanem – a tedy i hlasivkami – něco není v pořádku.
Příčiny:
1. Laryngitida – Laryngitida (zánět hrtanu) je běžné infekční onemocnění, které postihuje hrtan. Původcem jsou obvykle různé skupiny virů, které způsobí otok sliznice hrtanu a hlasivek. Kromě zhrubění hlasu, chrapotu a bolesti v krku se nemoc může projevit chřipkovými příznaky, jako je horečka, únava, bolesti svalů a bolesti kloubů. Laryngitida je zřejmě nejčastější příčinou chrapotu a odezní většinou do jednoho týdne.
2. Postižení hlasivek – Chrapot se vyskytuje i při přetěžování hlasu. Dočasný chrapot obvykle následuje jednorázové hlasové vypětí u netrénovaného jedince (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě). Na druhou stranu i hlasově trénovaní jedinci, tj. zpěváci, mohou po letech zpívání začít trpět chrapotem. Dlouhodobě namáhané hlasivky totiž mohou podléhat chronickým změnám – ztlušťují se a narůstají na nich uzlíky, což může trvale změnit kvalitu hlasu a způsobit trvalé zhrubnutí hlasu a chrapot. Závažnější formou postižení hlasivek je jejich ochrnutí, které chrapot také způsobuje.
3. Faktor vdechovaného vzduchu – Hůře snášíme suchý vzduch, který naše dýchací cesty dráždí a namáhá. Výskyt dráždivých látek ve vdechovaném vzduchu situaci jen zhoršuje, proto je pro nás nepříjemný pobyt v zakouřeném prostředí.
4. Rakovina hrtanu – Rakovina hrtanu může být také zodpovědná za chrapot. Nádorová hmota prorůstající hrtanem narušuje jeho průsvit a může napadnout i hlasivky. Nutno podotknout, že existuje více typů nádorů hrtanu a chrapot v časné fázi onemocnění doprovází jen některé z nich. Pro dotyčného je to potenciální záchrana, protože umožní nález rakoviny v léčitelném stádiu. Naneštěstí je rakovina hrtanu typická spíše (ale ne vždy) pro osoby, které o svůj zdravotní stav příliš nedbají – kuřáci a alkoholici. Více si přečtěte v příslušném článku. Rakovina hrtanu je právě tím důvodem, proč by chrapot delší než 3 týdny neměl být podceňován.
5. Chrapot způsobený lékařem – Chrapot může vzniknout po všech chirurgických zákrocích v oblasti krku, velké riziko je při operacích štítné žlázy. Podstatou je narušení nervů ovládajících svalovinu v oblasti hlasivek, což vede k ochrnutí hlasivkových svalů. Nerv se jmenuje nervus laryngeus recurrens a je párový (pro každou hlasivku jeden). Hlasivkové nervy jsou extrémně citlivé a mohou se nenávratně poškodit jen tím, že se v jejich velké blízkosti operuje. Proto riziko trvalého poškození hlasu doprovází i sebelépe prováděné operace krku.
6. Myxedém - Jedná se o prosáknutí měkkých tkání včetně hlasivek v důsledku snížené funkce štítné žlázy. Člověk s myxedémem bývá celkově oteklý a kvůli prosáknutí hlasivkové tkáně chraptí.
Diagnostika: V případě déle trvajícího chrapotu je vhodné absolvovat alespoň základní vyšetření na ORL (ušní-nosní-krční), kde se lékař pomocí zrcátek a zdroje světla (tzv. laryngoskopie) podívá hluboko do dutiny ústní a do nosohltanu, odkud uvidí i hlasivky. V případě nalezení nádoru se používají další zobrazovací metody včetně CT vyšetření krku, které dobře ukáže velikost nádorových hmot a případné napadení místních lymfatických uzlin.
Léčba: Je-li příčinou chrapotu rakovina hrtanu, provádí se chirurgická léčba někdy doplňovaná ozařováním a chemoterapií. Chirurgicky (drobným zákrokem) se řeší i nezhoubné uzlíky na hlasivkách, které se mohou objevit u zpěváků.
Chceme-li léčit chrapot jako příznak, což se týká všech ostatních příčin, máme řadu více či méně účinných prostředků. Důležité je při chrapotu nezatěžovat hlas a tím nedráždit hlasivky. Pomoci může i inhalace teplého (ovšem nikoliv horkého) a vlhkého vzduchu. Při současném zahlenění lze použít léky rozpouštějící hlen (tzv. mukolytika a expektorancia).
Nejrůznější bonbóny proti bolesti v krku sice dobře účinkují v nosohltanu, ale k hlasivkám do hrtanu se nedostanou. Proto na chrapot jako takový nemají velký efekt.
Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.healthline.com
https://www.entnet.org