Chybění sleziny (asplenie, či asplenismus*) není až tak časté, ale přesto se s lidmi s tímto problémem setkáváme. V úvodu si řekněme něco o slezině. Jde o bohatě prokrvený orgán, který se vyskytuje v dutině břišní v oblasti levého boku hned pod bránicí. Slezina má význam zejména pro krevní soustavu, během vývoje se v ní vytváří a odbourávají červené krvinky a slouží jako rezervoár krve. Také je důležitým orgánem lymfatické soustavy. Nachází se v ní velké množství lymfocytů, které pomáhají čistit protékající krev od cizorodých částic včetně škodlivých mikroorganizmů.

 

Příčiny: Vrozené poruchy sleziny jsou vzácné, jde o různé vývojové vady, kdy se slezina vůbec nevytvoří, nebo je zakrnělá a nefunguje správně. Ze získaných poruch je nejčastější odstranění sleziny při chirurgickém zákroku. K tomu může dojít například při těžším poranění sleziny, kdy se jejím odstraněním snaží chirurg zachránit člověka před vykrvácením, v rámci léčby některých hematologických nemocí a při těžkých infekcích postihujících slezinnou tkáň.

Pozn: Podobná situace jako u chybění sleziny vzniká u stavů, kdy je slezina v těle sice přítomna, ale nefunguje správně (odborně hyposplenismus).

 

Projevy: Slezina není pro život nezbytně důležitá a dospělý člověk bez ní skutečně dokáže docela dobře přežít. Ukázalo se nicméně, že po jejím odstranění dotyčnému chybí její imunitní funkce, a že je u takového člověka vyšší riziko některých infekcí, přičemž bezkonkurenčně vedou pneumokokové infekce. Infekce jsou nejen častější, ale mají tendenci probíhat pod obrazem těžké sepse.

 

Přístup: Při vymizelé funkci sleziny se doporučuje postiženého očkovat proti určitým infekčním onemocněním, vakcinace je v takovém případě hrazena ze zdravotního pojištění. Doporučuje se každoroční vakcinace proti chřipce, vakcinace proti pneumokokovým (např. vakcína Prevenar 13) a menigokokovým nákazám (např. vakcína Bexsero + Menveo nebo Nimenrix) a kromě toho i očkování proti nákaze hemofilem skupiny b (např. vakcína Hiberix).

Pokud se u nemocného s nefunkční (či nepřítomnou) slezinou objeví horečnatý stav, měl by být ihned vyšetřen lékařem a měla by u něj být zvážena antibiotika.


Zdroje
https://www.amboss.com
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů