CRP neboli C-Reaktivní Protein je sloučenina, která má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Také je významným indikátorem, který nám napoví, zda u infekce použít, či nepoužít antibiotika. Poměrně snadné měření CRP umožňuje jeho využití i v ordinacích praktických lékařů. Co to tedy ten CRP přesně je?

 

Základní informace: CRP je bílkovina tvořená v játrech, která se řadí do skupiny tzv. bílkovin akutní fáze. Koncentrace těchto bílkovin začne v různé míře stoupat, když se v našem těle objeví zánětlivý proces. Vzhledem k tomu, že zánětlivým procesem reaguje náš organismus prakticky na cokoliv, jsou zvýšené bílkoviny akutní fáze (a tedy i CRP) poměrně častým nálezem. K jejich zvýšení dochází u infekcí jakéhokoliv původu, u nádorových onemocnění i u autoimunitních chorob.

Výhodou CRP je vysoká citlivost. Jeho hladina v krvi je totiž u zdravého člověka velmi nízká – méně než 6 miligramů na litr [mg/l]. U významnějšího zánětlivého procesu vystoupí jeho hladina na mnohem vyšší hodnoty, které se často počítají v desítkách či stovkách mg/l. Vysoká je i rychlost nárůstu CRP, významně zvýšených hodnot CRP dosáhne již několik hodin po začátku zánětlivé reakce.

 

Velký význam má to, že u infekčních procesů:

  • hodnota CRP 6-30 mg/l odpovídá spíše virové infekci
  • hodnota CRP větší než 30 mg/l se vyskytuje spíše u infekcí bakteriálních

 

Využití: Pokud přichází pacient s horečkou, zajímá nás obvykle, zda je potřeba mu předepsat antibiotika. Často se antibiotika předepisují a užívají bezdůvodně u virových infekcí, což může být dlouhodobě nebezpečné. Bakterie si totiž na zbytečně podávaná antibiotika začnou vytvářet rezistenci, tj. antibiotika na ně přestanou účinkovat. Vyšetření CRP je do určité míry řešením. Nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje. Výsledek je hotový za několik minut. Při hodnocení CRP je nicméně nutné být opatrný. Některé ohraničené bakteriální infekce nemusí CRP zvýšit až tak výrazně a naopak některé těžší virové infekce (např. chřipka) mohou CRP vyhnat i do hodnoty nad 100. Při hodnocení CRP je tedy nutné se vždy řídit i anamnézou a aktuálním zdravotním stavem pacienta!

Pokud u nějakého stavu nasadíme antibiotika, můžeme opakovaným měřením CRP měřit jejich účinek. Čím lépe budou bakteriální infekci zvládat, tím více a rychleji CRP poklesne.

CRP se samozřejmě zjišťuje i v biochemických laboratořích a je součástí celkového vyšetření krve, kdy může být varovným znakem jakéhokoliv patologického procesu v těle. Vyjde-li CRP vyšší než 6 a člověk nemá příznaky virové infekce, může to vést k podezření na autoimunitní nemoci a nádory a někdy není špatné po důvodu zvýšení CRP pátrat dalšími vyšetřeními.

 

Prokalcitonin: Existuje i jiný protein akutní fáze, který lze využít. Jmenuje se prokalcitonin, jeho koncentrace roste rychleji a výrazněji než CRP a navíc dokáže mnohem lépe odlišit bakteriální infekce od jiných zánětů. Stanovení prokalcitoninu je nicméně výrazně dražší, a proto se neprovádí zdaleka tak často jako stanovení CRP.


Zdroje
https://kidshealth.org
https://labtestsonline.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů