Diabetická retinopatie je jednou z mnoha cévních komplikací cukrovky. Jedná se o velmi vážný stav postihující oko, a který může nemocnému způsobit trvalou a nevratnou slepotu.
Příčiny: Problém spočívá v drobných cévách sítnice, které jsou poškozovány vysokou hladinou cukru. Dochází k narušování jejich stěny, zvyšuje se jejich propustnost a nakonec se cévy úplně uzavírají. Výživa sítnice je tím ohrožena, na což reaguje tvorbou nových cév. Tato zdánlivě prospěšná cévní novotvorba je ve skutečnosti problémem. Zásobení sítnice je sice zachováno, ale nové cévy jsou křehké a nestabilní a mohou snadno prasknout. Dojde-li k prasknutí takové cévy, vylije se z ní krev do oblasti sítnice a to způsobí její odchlípení s narušením její funkce. Záleží pak na rozsahu krvácení – malá krvácení vyřadí část zorného pole, velká krvácení mohou člověka prakticky oslepit.
Schematické znázornění diabetické retinopatie na řezu okem a při pohledu na oční pozadí.
Projevy: Diabetická retinopatie zpočátku nemusí mít vůbec žádné projevy, někdy se projevuje zhoršováním zrakové ostrosti a objevováním tmavých skvrn v zorném poli. V krajním případě může u neléčené retinopatie dojít i k oslepnutí.
Diagnostika: Přítomnost diabetické retinopatie je vyšetřována pravidelně očním lékařem u každého diabetika. Z hlediska prevence se u diabetiků provádí jedno vyšetření ročně. Oční pozadí se vyšetřuje pomocí přístroje zvaného oftalmoskop.
Prevence: Hlavní prevencí je správná léčba cukrovky a udržování hladiny cukru co neblíže normálu. Je samozřejmě nutné dodat, že při mnoho let trvající cukrovce se může tato komplikace objevit i u sebelépe kompenzovaných diabetiků. V případě zjištění diabetické retinopatie je nutné ji léčit co nejrychleji, což minimalizuje následné škody.
Léčba: Léčba diabetické retinopatie spočívá v destrukci cév. Postižená místa, kde jsou novotvořené cévy se spálí laserem. To sice zabrání prasknutí cév a vylití krve spojené s masivním poškozením sítnice, ale samotný laser sítnici poškodí také. Poškození laserem je sice malé, ale při opakovaných terapiích může být zrak vážně narušen. Pokud je zrak zhoršený prokrvácením sklivce (viskózní hmota v zadní části oční koule), provádí se tzv. vitrektomie. Při tomto zákroku je zakrvácený sklivec odsát a nahrazen speciální čistou tekutinou.