Diacomit je lék patřící do skupiny antiepileptik a jeho účinnou látkou je sloučenina stiripentol.
Princip: Stiripentol nemá přesně jasný mechanizmus účinku, ale předpokládá se jeho vliv na soustavy neuromediátorů v mozku. Neuromediátory jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Kromě toho má stiripentol posilující vliv na další souběžně užívaná antiepileptika, a proto se často podává v kombinacích.
Využití: Diacomit se využívá zejména k léčbě epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Obvykle nejde o preparát první volby, používá se spíše u těžkých stavů do kombinace s jinými antiepileptiky (obvykle s valproátem a klobazamem), pokud ta sama nejsou schopna situaci zvládat.
Podávání: Diacomit musí být vždy užíván pouze dle přesného doporučení ošetřujícího lékaře. Je vyráběn ve formě kapslí o síle 250 a 500 miligramů a běžná denní dávka je přibližně 50 miligramů na kilogram tělesné váhy denně. Kromě tablet se přípravek vyrábí i jako prášek v sáčcích. Prášek se rozpouští ve vodě a vypije, dávkování je obdobné jako u kapslí.
Nevýhody: Diacomit může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změny chuti k jídlu a různé nespecifické trávicí obtíže, poruchy citlivosti, sucho v ústech, bolesti hlavy, nervozitu, úzkost, poruchy chování a alergické reakce. U některých uživatelů dochází ke změnám v krevním obraze s poklesem počtu bílých krvinek.