Duhringova choroba se plným názvem označuje jako Duhringova herpetiformní dermatitida. Jde o onemocnění, které má velice úzký vztah k celiakii.
Příčiny: Duhringova choroba je autoimunitní onemocnění, které lze považovat za specifickou formu celiakie. Podstatou je zánětlivá imunitní reakce, která vzniká u jedinců s určitým genetickým předpokladem při kontaktu s lepkem. V případě Duhringovy nemoci se zánětlivé změny týkají kožního krytu.
Projevy: Duhringova choroba se projevuje výsevem nafialovělé vyrážky, která sestává z drobných puchýřků. Vyrážka není bolestivá, ale poměrně nepříjemně svědí a při častém škrábání se do kůže mohou dostat bakterie způsobující hnisavé komplikace. Nejčastěji je postižena kůže trupu, hlavy, končetin a hýždí. Kromě toho mohou být přítomné další příznaky celiakie, které vyplývají z narušeného vstřebávání řady látek ve střevě (chudokrevnost, trávicí obtíže, průjmy a další).
Diagnostika: Podezření na diagnózu stanovuje v tomto případě nejčastěji kožní lékař. Je-li vysloveno podezření na Duhringovu chorobu, je nutné potvrdit přítomnost celiakie. Toho dosáhneme sérologicky odebráním speciálních protilátek (především protilátek proti tkáňové transglutamináze) a případně doplněním gastroskopie s odběrem vzorků z oblasti dvanáctníku. Vzorky jsou histologicky vyšetřeny a jsou v nich nalezeny zánětlivé změny sliznice typické pro celiakii.
Terapie: Základem terapie Duhringovy choroby je bezlepková dieta. Pokud je řádně dodržována, příznaky kožního postižení v drtivé většině případů poměrně rychle vymizí.
Zdroje
https://rarediseases.info.nih.gov
https://www.dermatologyadvisor.com