Dutina ústní (cavitas oris) je začátkem trávicí trubice. Vepředu začíná otvorem mezi rty a vzadu je zakončena přechodem do tzv. orofaryngu (část hltanu). Prostor dutiny ústní mezi rty a zuby se označuje jako vestibulum oris a za zuby již začíná vlastní dutina ústní (cavitas oris propria). Od dutiny nosní je ústní dutina oddělena tvrdým a měkkým patrem, které v zadní části vytváří výběžek známý jako čípek (uvula).
Z tkání dutiny ústní mají největší význam následující a přečíst si o nich můžete pod příslušnými odkazy:
Slinné žlázy – Do dutiny ústní ústí stovky drobných slinných žlázek, klinicky významné jsou však zejména velké párové slinné žlázy, mezi které patří:
Zuby – U dospělého člověka je přítomno celkem 32 zubů, slouží k mechanickému zpracovávání potravy.
Jazyk – Jazyk je svalový orgán na spodině dutiny ústní, účastní se mechanického zpracování potravy a kromě toho je důležitý pro tvorbu řeči.
Mandle – Jde o shluky lymfatické tkáně, jejich hlavní význam je obrana organizmu před cizorodými mikroorganizmy. Na přechodu dutiny ústní do hltanu najdeme dvě patrové mandle a jednu mandli jazykovou.
Význam dutiny ústní
-
Dutina ústní má význam zejména pro příjem potravy a zahájení jejího mechanického a chemického trávení. Na trávení se podílí především žvýkací pohyby úst za účasti zubů a jazyka.
-
Pohyby jazyka a pohyby úst včetně rtů jsou důležité při řeči pro správnou artikulaci.
-
Dutina ústní slouží jako první obranná linie imunitního systému, na imunitě se podílí např. mandle a některé sloučeniny přítomné ve slinách.
-
Na povrchu jazyka jsou chuťové pohárky, díky nimž vzniká při přijetí potravy chuťový smysl.
-
Dutina ústní může sloužit k dýchání. Většina lidí dýchá nosem, ale dýchání ústy může být využito např. při rýmě, při velké námaze (kdy dýchání nosem nestačí) aj. Více informací o dýchání ústy najdete zde.