Febrilní neutropenie je velice závažným stavem, nesmí být podceňována a měla by být zaléčena za hospitalizace.

 

Příčiny: Příčinou je oslabení imunitního systému a narušení krvetvorby vlivem probíhající chemoterapie nebo některých silnějších imunosupresiv. U postiženého člověka dojde k významnému poklesu počtu bílých krvinek a to vede k propuknutí infekčních procesů. Infekce mají za prvé tendenci probíhat velmi agresivně a neohraničeně, za druhé se objevují i méně časté infekce virové (např. CMV infekce) a plísňové.

 

Projevy: Nemocný člověk začne trpět vysokými teplotami nad 38°C a projevy infekce. Pokud není včasně zaléčen, infekce se rychle rozšíří a dojde k otravě krve se selháním orgánů a ke smrti.

 

Diagnostika: Podezření na onemocnění máme u pacientů se zvýšenou teplotou, kteří procházejí chemoterapií nebo užívají silnější imunosupresiva. Nemoc diagnostikujeme na základě dvou základních kritérií - opakované naměření horečky nad 38°C a pokles počtu bílých krvinek v krevním obrazu. Přesněji řečeno jde o pokles neutrofilních granulocytů (podtyp bílých krvinek) pod 500 na mikrolitr krve. Po určení diagnózy je nutné odebrat pacientovi vzorky na mikrobiologické vyšetření k určení původce infekce k zajištění co nejúčinnější léčby (většinou výtěr z krku, mikrobiologické vyšetření moči a hemokultury).

 

Léčba: Co nejdříve po diagnóze se musí nasadit širokospektrá antibiotika a u některých pacientů se podávají i antivirotika a antimykotika (protiplísňové léky). Kromě těchto opatření se obvykle nasazují speciální růstové faktory, které mají za úkol podpořit novotvorbu bílých krvinek. Otázkou je další podoba imunosupresivní léčby. Lékař-specialista v této problematice musí rozhodnout, zda v terapii pokračovat, zda ponížit dávku imunosupresiva, nebo jej nahradit jiným.

 

Zdroje
https://bestpractice.bmj.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů