Funiculus spermaticus (semenný provazec) je párová anatomická struktura, která patří do mužské pohlavní soustavy. Funiculus spermaticus má trubicovitý tvar a odstupuje směrem z nadvarlete k tříselnému kanálu a touto anatomickou oblastí vstupuje do dutiny břišní.
Stavba funiculus spermaticus
Funiculus spermaticus obsahuje:
-
ductus deferens (chámovod)
-
cévy (např. arteria testicularis a žilní plexus pampiniformis)
-
sval musculus cremaster
-
nervová vlákna (sympatická a parasympatická nervová vlákna a část nervus genitofemoralis)
-
drobné lymfatické cévy
Kromě těchto struktur je funiculus spermaticus tvořen vazivem a na jeho povrchu se nachází v zásadě stejné obaly jako okolo varlete. Je to dáno tím, že varlata právě tudy sestupovala do šourku a obaly si „vzala s sebou“.
Funkce funiculus spermaticus
Funiculus spermaticus slouží jako jakési spojení varlete a nadvarlete se zbytkem těla. Přitéká tudy tepenná krev a odtéká krev žilní a lymfa. Nervová vlákna zajišťují inervaci varlete a nadvarlete a okolních tkání. Ductus deferens při ejakulaci odvádí spermie z nadvarlete. Musculus cremaster dokáže u muže vytáhnout varle směrem vzhůru (tzv. kremasterový reflex jako reakce na chlad a na dotyk na vnitřní straně stehna).
Proč je to důležité?
-
Funiculus spermaticus se může zaškrtit při rotaci varlete kolem své osy. Tím vzniká nebezpečný a bolestivý stav známý jako torze varlete.
-
Zhoršení odtoku žilní krve z varlete se zmohutněním žilního plexu probíhajícího ve funiculus spermaticus (plexus pampiniformis) se označuje jako varikokéla.