Ganglion stellatum je párové sympatické nervové ganglion (větší nervová uzlina tvořená neurony), které najdeme po obou stranách páteře na přechodu krku a hrudníku před 1. žebrem. Ganglion stellatum je součástí tzv. truncus sympathicus, což je „řetězec“ vzájemně propojených sympatických ganglií a vzniká spojením posledního krčního a prvního hrudního sympatického ganglia.
Ganglion stellatum vysílá sympatická nervová vlákna do stranově příslušné části obličeje, krku, horní končetiny a malé části trupu. Poměrně důležitá je sympatická inervace oka, která ovlivňuje šíři zornice.
Schéma - Ganglion stellatum (červeně) jako součást sympatického nervového systému
Proč je to důležité?
-
Při poškození ganglion stellatum (např. růstem plicního nádoru v horní části plíce – Pancoastův tumor) se na dané straně těla objevuje tzv. Hornerův syndrom. Zahrnuje zejména oční příznaky (mióza, ptóza, enoftalmus), které mohou být doprovázeny změnami prokrvení kůže poloviny obličeje, krku a případně horní končetiny (bývá tendence k zarudnutí v důsledku překrvení kůže a podkoží) a sníženým pocením v těchto oblastech. Příznaky lze logicky vysvětlit narušením sympatiku, který vede k převaze parasympatiku.