Gigantismus je relativně vzácná hormonální porucha, která způsobí abnormální vzrůst postiženého člověka.

 

Příčiny: Gigantismus je obvykle způsoben nadměrnou produkcí tzv. somatotropního hormonu (STH). Tento hormon je produkován v podvěsku mozkovém (hypofýza) a je zodpovědný za růst orgánů a tkání. Nadprodukce hormonu v dětském věku vyvolá gigantismus, u dospělých však vzniká akromegálie. Zvýšená produkce STH je obvykle způsobena nezhoubným nádorem hypofýzy, jehož buňky mají uchovanou schopnost STH vytvářet.

 

Projevy: Postižený jedinec začne nadměrně růst a dorůstá výšky nad dva metry. Jeho postava je nápadně velká, ale přitom symetrická, což je velký rozdíl oproti akromegalii, pro kterou je naopak typické nesouměrné zvětšení některých částí těla. Problémy může způsobit i samotný nádor podvěsku mozkového, který může utlačit okolní struktury včetně zrakového nervu a způsobit poruchy zraku (charakteristické jsou výpadky zorného pole).

 

Diagnostika: Diagnóza je stanovena na základě nadměrného tělesného vzrůstu a zvýšené hodnoty somatotropního hormonu v krvi. Hodnocení této koncentrace je nicméně složitější, protože se jeho přirozená koncentrace během dne relativně výrazně mění. Při podezření na přítomnost nádoru podvěsku mozkového je vhodné provést CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci mozku.

 

Léčba: U nemocných je většinou zvažováno odstranění nádoru hypofýzy chirurgickým zákrokem s možným ozářením ložiska. Proti účinku somatotropního hormonu lze kromě toho podávat jiný hormon – somatostatin – a sloučeniny chemicky příbuzné (tzv. analoga somatostatinu).

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů