Glukagonom je velmi vzácný nádor vycházející z hormonálně aktivních buněk slinivky břišní. Je jistě zajímavé o něm vědět určitá fakta, i když se s ním zřejmě nikdo za svého života nesetká.

 

Slinivka břišní obsahuje dva základní typy tkáně. Většina slinivky obsahuje tkáň schopnou tvořit trávicí enzymy a v této tkáni jsou malé ostrůvky buněk (tzv. Langerhansovy ostrůvky), které vyrábí některé hormony, z nichž nejznámější je inzulin a glukagon. A právě nádorové množení buněk produkujících glukagon je podstatou vzniku glukagonomu.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku glukagonomu není jasná, zřejmě jde o kombinaci genetických faktorů a vlivů zevního prostředí. Nádor se vyskytuje u mužů i u žen, ale je naprosto raritní – zatím bylo na celém světě popsáno jenom několik stovek případů!

 

Projevy: Nádor sám o sobě bývá bezpříznakový, projevy onemocnění jsou spojené s nadbytečnou tvorbou glukagonu, který má důležitý vliv na metabolizmus. Glukagon zvyšuje hladinu krevního cukru a v tomto případě může způsobit až vznik cukrovky (odpovídající cukrovce 2. typu). Kromě toho trpí lidé s glukagonomem chudokrevností a průjmy. Jako velmi charakteristický nález se popisuje i tzv. nekrolytický migrující erytém, což znamená ošklivé kožní postižení s otokem kůže a podkoží a vznikem krvácejících puchýřů na břiše a na hýždích.

 

Diagnostika: Nádor může být nalezen ve slinivce pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření, magnetická rezonance, endosonografie), v krvi lze teoreticky laboratorními metodami zjistit výrazně zvýšenou hladinu hormonu glukagonu. Nejsem si nicméně vzhledem k vzácnosti nádoru jistý, jak dostupné toto vyšetření je.

 

Léčba: Jedinou možností na vyléčení je chirurgické odstranění nádorové hmoty. Pokud je operace úspěšná, koncentrace glukagonu poklesne a člověk je vyléčen. Symptomatickou terapií je podávání syntetických analogů hormonu somatostatinu. Somatostatin tlumí tvorbu většiny hormonů a tím i glukagonu, což vede k ústupu obtíží. Samotný nádor však těmito analogy léčitelný není, to zvládne jen chirurgie.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
http://endocrinediseases.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů