Golfový loket je onemocnění šlach a jejich úponů na horní končetině, který je o něco méně známý než tzv. tenisový loket.

 

Příčiny: Podstatou golfového lokte je zánět šlach a jejich úponů v oblasti postiženého lokte. Příčinou je přetěžování šlach a svalů opakujícími se jednotvárnými pohyby horní končetiny a případně i nadměrnou fyzickou aktivitou u netrénovaného člověka, na kterou šlachy nejsou přizpůsobeny. Ačkoliv se onemocnění jmenuje "golfový loket" a s hraním golfu skutečně může souviset, mnohem častější příčinou je dlouhodobé přetěžování vnitřní strany lokte v každodenním pracovním procesu. 

 

Projevy: Hlavním příznakem je bolestivost postiženého lokte, která se vyskytuje především na jeho vnitřní straně* (u tenisového lokte jde o zevní stranu). Na pohmat je vnitřní strana lokte bolestivá, v některých případech může být i oteklý a zarudlý. Člověk má postiženou ruku spíše pokrčenou v lokti a nenatahuje ji, velmi často mívá problém zatnout ruku v pěst. Ke zhoršení potíží dochází při pokusu o úchop nějakého předmětu.

* Vnitřní strana je myšlena v poloze, kdy má člověk horní končetinu volně podél těla s dlaní dopředu (vnitřní strana lokte je tedy malíková strana).

 

Diagnostika: Diagnóza je většinou stanovena na základě ortopedického vyšetření, kdy lékař zjistí pacientovy obtíže a bolestivý loket si fyzikálně vyšetří. Pomocným vyšetřením je rentgen lokte k vyloučení různých kostních výrůstků a artrotických změn.

 

Léčba: Terapie podobných stavů bývá obvykle konzervativní. Člověk by měl na nějakou dobu přestat s činností, která k přetížení šlach vedla, v určitých případech si to může vyžádat pracovní neschopnost. Lokálně lze nasadit ortézu a případně aplikovat protizánětlivé léky v podobě chladivých gelů. Při silnějších bolestech lze užívat i nesteroidní protizánětlivé léky v podobě tablet. Významný efekt mohou mít i některé rehabilitační techniky. Do blízkosti bolestivých šlach lze případně aplikovat lokální anestetika. 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů