Guajacuran [gvajakuran] je lék, který umí uvolňovat svalstvo (tzv. myorelaxans). Jeho účinnou složkou je sloučenina guaifenesin.

 

Princip: Guajfenesin uvolňuje stažené svalstvo a kromě toho působí lehce tlumivě na centrální nervový systém a snižuje úzkost. Kromě toho se prokázal pozitivní účinek guajfenesinu na dýchací soustavu, kde zlepšuje odkašlávání hlenů.

 

Využití: Guajacuran využíváme při různých bolestivých stavech, které mohou souviset se zvýšeným svalovým napětím. Příkladem jsou bolesti zad a bolesti hlavy související s krční páteří a dále pak obtíže při menstruaci a nadměrném stresu. Roztok Guajacuranu přidáváme s oblibou do analgetických infúzí, které podáváme pacientům s bolestmi zad.

 

Podávání: Guajacuran by měl být užíván dle doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě tablet o síle 200 miligramů a běžná dávka jsou 1-3 tablety denně. Kromě tablet existuje Guajacuran i v podobě roztoku k nitrožilnímu podání. Nitrožilní podání je vhodné spolu s léky proti bolesti v podobě analgetické infúze.

 

Nevýhody: Guajacuran je dobře snášený a nemívá velké vedlejší účinky. U některých lidí může způsobit poruchy pozornosti, silnější ospalost a svalovou slabost. Lék by neměl být podáván nemocným s myasthenia gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů