Hibernom je vzácný nezhoubný nádor, který vychází z hnědé tukové tkáně. Hnědá tuková tkáň je výrazně metabolicky aktivní, má význam pro termoregulaci a u člověka ji najdeme zejména u novorozenců, poté postupně mizí. Hnědá tuková tkáň je ve velké míře přítomna u zvířat, která jsou schopna hibernace (zimní spánek).

 

Příčiny: Příčina vzniku hibernomů není zcela jasná, obvykle vznikají u mladších dospělých a častější výskyt byl pozorován u žen.

 

Projevy: Hibernom mívá podobu nebolestivého rostoucího útvaru, který se obvykle objevuje v oblasti stehen, ramenou, zad, nebo krku. Hibernomy bývají dobře prokrveny a ohraničeny od okolí.

 

Diagnostika: Hibernom je většinou nalezen pohmatem jako boule pod kůží, některé hluboké hibernomy mohou být poprvé zjištěny až zobrazovacími metodami (ultrazvuk, CT vyšetření). Díky dobrému ohraničení od okolí jde obvykle poznat, že jde o nezhoubný útvar, pro přesnější určení je nutné vzít z nádoru biopsii k histologickému vyšetření.

 

Léčba: Ačkoliv hibernom není nebezpečný, může působit potíže svým růstem a útlakem okolních tkání. Jeho řešení je primárně chirurgické. Při kompletním odstranění nedochází k recidivám a člověka můžeme považovat za vyléčeného.

 

Zdroje

https://radiopaedia.org

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů