Horečka Lassa je velice nebezpečné infekční onemocnění, které může způsobit závažné poškození zdraví a nemocného člověka i usmrtit. Naštěstí se tato choroba v ČR nevyskytuje, ale cestovatelé se jí mohou nakazit v některých částech afrického kontinentu.

 

Příčiny: Lassa je způsobena virem, který žije v tělech některých drobných hlodavců. Na člověka se mohou přenést potravou nebo tekutinami, které jsou kontaminované výkaly nebo močí infikovaných zvířat. Inkubační doba od nákazy do prvních příznaků je poměrně variabilní a pohybuje se mezi 1-3 týdny. Choroba působí lokální epidemie v některých západoafrických státech, jako je například Ghana a Libérie.

 

Projevy: Ačkoliv je horečka Lassa popisována jako klasická hemoragická horečka, ve většině případů má u člověka minimální příznaky a dokonce ani nemusí být rozpoznávána. Asi u 20% nakažených lidí jsou nicméně příznaky velmi těžké a zahrnují celkové zhoršení stavu s vysokou horečkou, bolestmi hlavy, zvracením, krvácivými projevy a rozvratem vnitřního prostředí s rizikem orgánového selhání. Úmrtnost této formy horečky Lassa je vysoká a u řady přeživších zůstávají trvalé následky.

 

Diagnostika: Myslet na diagnózu je logické ve státech, kde se Lassa vyskytuje, a u jedinců, kteří z těchto oblastí nedávno přicestovali. Diagnóza může být stanovena na základě klinických příznaků a průkazu vyvolávajícího viru v těle nemocného (například pomocí sérologie nebo PCR).

 

Terapie: Nemocný jedinec musí být izolován, jinak je terapie symptomatická. Základem je zajištění životních funkcí a zabránění selhání krevního oběhu a životně důležitých orgánů. V časných fázích nemoci prokázala efekt některá antivirotika, jako je například ribavirin. Problém je v tom, že rozpoznat nemoc v časném stádiu je velice obtížné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů