Humerus (pažní kost) je kost, která tvoří důležitou součást horní končetiny a účastní se stavby ramenního i loketního kloubu.

 

Stavba humeru

Humerus má tři základní části – proximální hlava (caput), střední tělo (corpus) a distální kondylus. Na hlavě se nachází dva hrboly – větší hrbol (tuberculum majus) a menší hrbol (tuberculum minus). Pomyslná linie vedená pod těmito hrboly představuje tzv. chirurgický krček humeru. Na těle se nachází více anatomických útvarů, z nichž bych zdůraznil sulcus nervi radialis na zadní straně humeru.

Na kondylu najdeme po stranách dva hrbolky, které označujeme jako epikondyly (epicondylus medialis a epicondylus lateralis). V dolní části kondylu najdeme dva útvary – kulovité capitulum a kladkovitá trochlea. Tyto útvary se účastní stavby loketního kloubu. Na zadní straně kondylu najdeme v kosti větší jamku známou jako fossa olecrani. Při narovnání horní končetiny v lokti se do ní zasune konec olecranonu (výběžek kosti vřetenní).

 

Význam humeru

Humerus tvoří kostěný základ paže a upíná se na něj řada svalů horní končetiny. Horní část humeru se spolu s lopatkou (scapula) účastní tvorby ramenního kloubu a kondylus humeru tvoří složitý loketní kloub spolu s kostí vřetenní (radius) a kostí loketní (ulna). Bez humeru by byla výrazně narušena až vyřazena hybnost dané horní končetiny od ramene po zápěstí.

 

Proč je to důležité?

  • Zlomeniny humeru jsou relativně časté, i když vzhledem k mohutnosti humeru a jeho krytí řadou svalů vyžadují větší velikost působící síly. Zlomeniny se mohou vyskytovat prakticky ve kterékoliv části humeru. Fraktury proximálního humeru typicky vznikají v oblasti jeho „chirurgického krčku“.

  • Epikondylitida je zánět svalových šlach a vazů, které jsou lokalizovány v oblasti epikondylu. Podle lokalizace rozlišujeme mediální (tzv. golfový loket) a laterální epikondylitidu (tzv. tenisový loket). Více si můžete přečíst v příslušných textech.

  • V těsné blízkosti humeru se vyskytují dva nervy horní končetiny – nervus radialis a nervus ulnaris. Nervus radialis probíhá šikmo přes zadní plochu humeru v mělké prohlubni známé jako sulcus nervi radialis. Nervus ulnaris probíhá taktéž při zadní straně humeru a nejtěsněji pak v oblasti mediálního epikondylu v sulcus nervi ulnaris. Při útlaku těchto nervů o kost může dojít k narušení jejich funkce (o důsledcích si můžete přečíst v textech o obou zmíněných nervech).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů