Hypofýza (podvěsek mozkový) je pro náš život velice důležitá struktura, která se nachází na spodině lebeční, přesněji řečeno ve žlábku označovaném jako turecké sedlo (sella turcica) v kosti klínové. Hypofýza je svou funkcí i anatomií velice blízká hypothalamu, který je součástí mezimozku. V prostoru před a nad hypofýzou je lokalizováno křížení optických nervů (chiasma opticum).
Hypofýza má dva laloky - přední je označován jako adenohypofýza a zadní neurohypofýza. Je to poměrně důležité i zajímavé. Oba laloky totiž mají jiný embryonální původ, během vývoje zárodku se k sobě přiložily a vytvořily orgán hypofýzy. Tím je dána poměrně výrazná funkční odlišnost obou laloků. Struktura tvořená oběma laloky je tenkou stopkou (infundibulum) spojena se zmíněným hypothalamem.
Schéma - adenohypofýza, neurohypofýza a hypothalamus
Funkce hypofýzy
Hypofýza je endokrinně aktivní orgán. V adenohypofýze se tvoří a uvolňuje řada důležitých regulačních hormonů. V neurohypofýze se sice hormony netvoří, ale jsou zde skladovány a uvolňovány některé hormony tvořené v hypothalamu.
Adenohypofýza tvoří řadu hormonů, z nichž nejvýznamnější jsou:
-
Adrenokortikotropin (ACTH) - stimuluje tvorbu glukokortikoidů (a mírně i mineralokortikoidů) v nadledvinách.
-
Thyreotropin (TSH) - stimuluje tvorbu funkčních hormonů štítné žlázy
-
Prolaktin (PRL) - stimuluje tvorbu mléka v mléčné žláze prsu
-
Somatotropin (STH) - ovlivňuje metabolizmus, proteosyntézu a tělesný růst
-
Folikuly stimulující hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH) - u ženy se podílí na řízení menstruačního cyklu, u muže je FSH důležitý pro vývoj spermií
Uvolňování výše zmíněných hormonů je řízeno regulačními hormony tvořenými v hypothalamu.
Neurohypofýza skladuje a uvolňuje hormony tvořené v hypothalamu:
-
Antidiuretický hormon (ADH) - ovlivňuje zpětné vstřebávání vody v distálních kanálcích ledvin (viz tvorba moči).
-
Oxytocin - ovlivňuje zejména kontrakce dělohy při porodu, uvolňování mateřského mléka z prsu, další procesy související s reprodukcí a kromě toho má vliv na některé formy sociálních interakcí
Proč je to důležité?
Onemocnění hypofýzy můžeme rozlišit na nenádorová a nádorová. Nenádorová zahrnují úrazy a krvácení do hypofýzy, která mohou narušit její strukturu a funkci a vést k nedostatku jednoho nebo více jejích hormonů (tzv. hypopituitarismus). Pokud je v hypofýze zcela narušena produkce většiny hormonů, nejviditelnější bývají důsledky poklesu ACTH a tím pádem porucha tvorby glukokortikoidů v nadledvině. Jinak nejvýznamnější poruchy z nedostatku jednotlivých hormonů jsou tyto:
-
nedostatek glukokortikoidů v důsledku nedostatku ACTH s příznaky velmi podobnými Addisonově chorobě
-
centrálně snížená funkce štítné žlázy v důsledku nedostatku TSH
-
diabetes insipidus při nedostatku ADH
Nádory hypofýzy bývají většinou nezhoubné a jejich projevy závisí na tom, zda lokálně rostoucí tumory produkují, nebo neprodukují některý z hormonů.
Pokud nádory některý z hormonů produkují, objevuje se:
-
akromegalie (dospělí) nebo gigantismus (děti) při nadprodukci STH
-
centrální forma Cushingova syndromu při nadprodukci ACTH
-
centrální zvýšená funkce štítné žlázy při nadprodukci TSH
-
soubor příznaků při nadprodukci prolaktinu vlivem prolaktinomu (viz příslušný text)
Pokud nádor žádný hormon neprodukuje (např. kraniofaryngeom), může se projevovat až svým růstem. Vzhledem k blízko probíhajícímu křížení optických nervů se typicky objevují poruchy zraku charakteru výpadků zorného pole ve formě bitemporální hemianopsie.