Kameny slinných žláz jsou nepříjemným problémem, který dokáže postiženého řádně potrápit. Odborně je označujeme jako sialolity. Do dutiny ústní ústí velké množství slinných žláz, z nichž hlavní a největší jsou tři párové žlázy – podčelistní, příušní a podjazykové. Slinné žlázy ústí do dutin ústní pomocí tenkých trubicovitých vývodů, které umožňují odtok slin.
 

Velké párové slinné žlázy - přehled

 

Příčiny

Kameny ve slinných žlázách a jejich vývodech vznikají hromaděním některým minerálů, například vápníku. Riziko vzniku kamenů se zvyšuje za situace, kdy se tvoří méně slin nebo jsou sliny nadměrně husté. Snížená produkce slin je pozorována například u dehydratovaných lidí, u nemocných s autoimunitním poškozením slinných žláz (Sjögrenův syndrom) a pak u lidí užívajících některé léky (určité léky na vysoký tlak, antihistaminika, antipsychotika).

 

Projevy

Kámen se projeví za situace, kdy ucpe vývod některé ze slinných žláz. Sliny ucpaným vývodem nemohou odtékat, hromadí se a to vede k otoku příslušné slinné žlázy (dobře viditelné je to u otoku příušní žlázy) a její bolestivosti. Hromadící se sliny se mohou snadno infikovat bakteriemi za vzniku hnisavého zánětu. Pokud není stav řešen, hrozí riziko vzniku abscesu.

 

Diagnostika

Pacient s obtížemi je obvykle vyšetřen lékařem na ušním-nosním-krčním (ORL) a při podezření na uzávěr slinné žlázy je možné provést některou ze zobrazovacích metod (ultrazvuk, případně méně často CT vyšetření).

 

Léčba

Malý kámen může odejít samovolně, nebo se uvolní po opatrné masáži slinné žlázy. Pokud se nedaří kámen uvolnit a kámen je někde v blízkosti vyústění vývodu slinné žlázy do dutiny ústní, pak lze provést malý chirurgický řez a kámen odstranit. Méně rozšířenou modernější metodou je endoskopické řešení, kdy je do vývodu slinné žlázy zasunut drobný endoskopický přístroj a pomocí speciálních drobných nástrojů je kámen uvolněn. Pokud se obtíže opakují, nebo pokud je slinná žláza v důsledku přítomnosti kamenů vážně poškozena, může být jediným řešením její chirurgické odstranění.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů