Kapslová endoskopie je moderní vyšetřovací metodou, která má využití v diagnostice chorob trávicího traktu.
Princip: Princip vyšetření je vlastně jednoduchý - pacient spolkne drobnou sondu, která postupně prochází trávicím traktem a v pravidelných intervalech pořizuje snímky trávicí trubice. Tyto snímky se nahrávají do zařízení, které má pacient během vyšetření uložené v malé krabičce na břiše připevněné opaskem. Po ukončení vyšetření se snímky vyhodnocují - prohlíží je gastroenterolog a v hledání abnormalit mu napomáhá počítačový program. Samotné vyšetření trvá maximálně okolo 8-10 hodin, kapsle má ostatně pro své malé rozměry jen omezený zdroj energie.
Příprava: Před vyšetřením je vhodné asi 3-4 dny jíst pouze tzv. bezezbytkovou stravu s minimem vlákniny. Den před vyšetřením je vhodné sníst jen lehkou snídani, maximálně oběd a dále již být nalačno (tekutiny nevadí), vlastní pročištění střev se pak obvykle provádí vypitím prázdnícího roztoku, který vyvolá silný průjem. Několik hodin před vyšetřením se již nedoporučuje ani příjem tekutin, výjimkou může být malé množství vody k zapití běžně užívaných léků.
Využití: Kapsli můžeme teoreticky využít prakticky u jakéhokoliv onemocnění trávicího traktu, vzhledem k jejím nevýhodám (vysoká cena, obvykle horší přehlednost než při endoskopiích) ji však využíváme spíše v těch místech trávicího traktu, kam nepronikneme klasickými endoskopickými přístroji. Jícen a žaludek lze vyšetřit gastroskopicky, tlusté střevo kolonoskopicky. Tenké střevo je ovšem vyšetřitelné poměrně obtížně, a proto jsou různé nemoci tenkého střeva ideálním cílem kapsle - kapsli můžeme použít při krvácení z trávicího traktu, kdy zdroj nenalezneme jinými vyšetřovacími metodami. Velmi dobře se s ní hledají krvácející angiodysplazie (ložiska rozšířených cév ve stěně trávicí trubice) tenkého střeva. Kapsle může významně napomoci v diagnostice střevních zánětů jako je Crohnova choroba a k pátrání po nádorech tenkého střeva (které jsou nicméně oproti nádorům tlustého střeva velmi vzácné).
Pozn: Kapsle se nepoužívá u těhotných žen a je riziková u pacientů s jakýmkoliv zúžením trávicí trubice.
Kapsle prošla žaludkem a míří do dvanáctníku.
Výhody: Pro pacienta je kapsle velice pohodlnou metodou, nestrkají se mu nikam žádné hadice, nepíchají žádné jehly, vyšetření je zcela bezbolestné a neinvazivní. Kapsle odchází přirozenou cestou, tj. se stolicí.
Problémy: Problémem kapsle je její vyšší cena a s tím logicky spojená horší dostupnost. Kapsle je k dispozici pouze na vyšších pracovištích. Průchod kapsle trávicím traktem je neovladatelný, někdy může procházet velmi pomalu, v jiných částech zase příliš rychle, což snižuje pravděpodobnost toho, že kapsle vyfotí hledané ložisko. Případy, že by se kapsle v trávicím traktu zachytila a nemohla vyjít, jsou vyloženě raritní. Zcela jasnou nevýhodou kapsle je oproti endoskopickým metodám nemožnost terapeutického zásahu. Kapsle sice může vyfotit polyp v tlustém střevě, ale pouze kolonoskopicky můžeme tento polyp odříznout, či z něj vzít vzorek. Najde-li kapsle něco špatného v tenkém střevě, může být následně provedena například dvojbalonová enteroskopie (pro pacienta více zatěžující a ne všude dostupná), při které může lékař tato nalezená ložiska ošetřit.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://emedicine.medscape.com