Karcinoid je označení pro relativně vzácný nádor, který vychází z buněk se schopností vytvářet hormony. Karcinoid se někdy chová nezhoubně, někdy však i on vytváří metastázy. Kvůli tomuhle nevyzpytatelnému chování se řadí mezi polozhoubné (semimaligní) nádory. I nezhoubná forma karcinoidu může nicméně svého nositele potrápit sloučeninami, které produkují nádorové buňky.

 

Příčiny: Nádor vychází z hormonálně aktivních buněk, které se nachází roztroušené v trávicí soustavě, proto se může vyskytnout ve stěně žaludku, tenkého i tlustého střeva – obzvláště častý je v apendixu. Kromě trávicího traktu se nádor vyskytuje i v plicích. Přesnou příčinu vzniku tohoto nádoru neznáme.

 

Projevy: Karcinoid se velmi často nijak neprojevuje a bývá nezřídka náhodným nálezem při odstranění apendixu z jiných příčin. Pokud má karcinoid klinické projevy, jde především o stavy způsobené produkcí nejrůznějších účinných látek buňkami nádoru – mezi tyto látky patří například serotonin, bradykinin, histamin a mnoho dalších.

Výsledné projevy se shrnují pod pojem karcinoidový syndrom – ten zahrnuje průjmy, bolesti břicha, úbytek na váze, záchvatovité zrudnutí obličeje známé jako flush [flaš], návaly horka, dušnost, kašel a bušení srdce. Tyto příznaky mají záchvatovitý charakter s náhlým začátkem a koncem. Někdy vznikají bez viditelného vyvolávajícího činitele, jindy je u člověka s karcinoidem spustí konzumace alkoholu nebo potraviny s vyšším obsahem serotoninu - banány, ananas, kiwi aj. Z dlouhodobého hlediska může kvůli vlivu sloučenin uvolňovaných z karcinoidu docházet k postupnému vazivovatění plicní srdeční chlopně s rozvojem projevů jejího zúžení.

 

Diagnostika: Vzhledem k vzácnosti tohoto nádoru to není nic lehkého. Často se hmota karcinoidu najde při operaci na střevě pro jiné onemocnění. Jinak lze diagnózu udělat z rozpoznání klinických příznaků (které mohou být velmi neurčité) a z dalších vyšetření. V krvi lze měřit koncentrace látek, které karcinoid produkuje, přítomnost nádorové hmoty v dutině břišní lze zjišťovat ultrazvukovým a CT vyšetřením břicha. Pomoci může i nukleární medicína, která umí radionuklidovým vyšetřením s vysokou úspěšností nalézt i malá nádorová ložiska kdekoliv v těle.

 

Prevence: Vzhledem k tomu, že přesnou příčinu vzniku tohoto nádoru neznáme, neexistuje ani známá prevence.

 

Léčba: Malé nádory lze úspěšně léčit chirurgicky. U větších nádorů, které již stihly metastazovat, se uplatňuje kombinace chirurgické léčby, chemoterapie a biologické léčby s různým efektem. Biologická léčba spočívá zejména v aplikaci látky somatostatinu a jemu podobných látek. Somatostatin umí obecně blokovat tvorbu hormonů a u karcinoidu tak pomáhá bránit produkci jeho sloučenin zodpovědných za karcinoidový syndrom.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů