Klacid patří mezi oblíbená antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je sloučenina klaritromycin.
Princip: Klaritromycin blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin a tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.
Využití: Klacid má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho poměrně dobře působí na mikroorganizmy, jako jsou Legionely, chlamydie a mykoplazmata, které mohou způsobovat různé infekce včetně zápalů plic. V kombinaci s dalšími antibiotiky lze lék využít k likvidaci žaludeční bakterie Helicobacter Pylori.
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Klacid v tabletové formě se většinou podává 2x denně každých 12 hodin v síle 250-500 miligramů. Existuje i Klacid SR s pomalým uvolňováním, který je možné podávat jednou denně. Kromě tablet se přípravek vyrábí i ve formě roztoku k injekčnímu podání, většinou jej podáváme v pomalých infuzích.
Nevýhody: Obecně jsem napsal text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících klaritromycin se setkáváme s trávicími obtížemi u tabletových forem a s povrchovými záněty žil při injekční aplikaci léku. Preparáty obsahující klaritromycin mohou výrazně zvýšit účinek některých statinů, a proto je rozumné při nasazení preparátu s klaritromycinem jakékoliv užívané statiny dočasně vysadit.