5. Bolesti v levém hypogastriu a mesogastriu - dif. dg.

 

Bolesti v levé polovině břicha patří mezi časté potíže a kromě problematiky hypogastria a mesogastria bych sem zařadil i bolesti levého hypochondria. Stejně jako u jiných bolestí břicha je i zde důležité rozlišit bolesti akutní a chronické a případně somatickou od viscerální.

  • Somatická bolest – vzniká drážděním peritonea, ostrá, intenzivní, dobře lokalizovatelná
  • Viscerální bolest – vychází z parenchymatózních orgánů, mírnější, nepřesně lokalizovatelná, často intermitentní

 

Postup

Stejně jako u jiných typů břišní bolesti bude i zde záviset na charakteru a akutnosti obtíží. U akutně vyhlížejících bolestí břicha je nutné s velkou opatrností zhodnotit intenzitu, vystřelování bolesti a známky NPB (Plenies, Blumberg, Rovsing...), tapottement, vyšetřit per rectum a případně odebrat CRP. Při podezření na rozvoj náhlé příhody břišní je nutné pacienta ihned odeslat na vyšetření chirurgovi.

(U žen je vhodné se ptát i na současné gynekologické obtíže a u fertilních na dobu poslední menstruace. Mimoděložní těhotenství a gynekologické obtíže se u žen typicky projevují bolestmi podbřišku pod úrovní pupku.)

U chronických obtíží kromě anamnézy (doba trvání, charakter bolesti, další příznaky jako úbytek na váze, krvácení, noční pocení, zvýšená teplota apod.) a fyzikálního vyšetření můžeme doplnit krevní odběry (CRP, bilirubin, JT, případně AMS apod.) a následně můžeme zvažovat zobrazovací metody, z nichž nejdůležitější je UZ břicha. RTG břicha je sice jednodušší a dostupnější, ale hodí se spíše u akutních obtíží k vyloučení ileu a pneumoperitonea, případně k potvrzení kontrastní lithiasy. U chronických bolestí břicha, kde není možné najít výše zmíněnými vyšetřeními žádnou patologii je na zvážení provést endoskopické vyšetření trávicí trubice (tj. gastroskopii a kolonoskopii).

 

Příčiny:
 

1. Bolesti GIT etiologie – V levé polovině břicha mohou bolesti způsobovat různé nemoci trávicí trubice včetně zánětů a tumorů, pokud postihují levou polovinu tračníku. Naprosto typickým GIT vyvolavatelem bolestí v levém hypogastriu je divertikulární nemoc (chronické recidivující bolesti), která se může akutně zhoršit při divertikulitidě.

V levém i pravém mesogastriu okolo pupku se může vyskytovat bolest u onemocnění slinivky břišní (akutní a chronické pankreatitidy, tumory slinivky břišní).

2. Nemoci slezinyZvětšení nebo poranění sleziny může způsobit bolest v levém hypochondriu a v levém boku. Zvětšení sleziny doprovází různá infekční a hematologická onemocnění, v běžném životě se slezina snadno zvětšuje v rámci překrvení při nadměrnější fyzické aktivitě u netrénovaného jedince.

3. Vylučovací soustava – V levém podbřišku se mohou objevit akutní bolesti při akutní pyelonefritidě l.sin. a v rámci levostranné renální koliky. Chronické bolesti mohou doprovázet pokročilejší formy nádoru ledviny a růst objemnějších ledvinových cyst.

4. Gynekologická onemocnění – Do oblasti levého podbřišku se mohou projikovat bolesti u různých gynekologických onemocnění, jako jsou cysty levého vaječníku (a jejich ruptury), tumory vaječníku, záněty vaječníku a vejcovodu, endometrióza, mimoděložní těhotenství, torze vaječníku apod.

5. Kožní bolest – Stejně jako v jiných oblastech břicha může i ve zmíněných lokalizacích bolest vzniknout jako manifestace pásového oparu.

6. Přenesená bolest – Do oblasti levého hypochondria se může promítat muskuloskeletální bolest vycházející z levých žeber a hrudní páteře a vzácněji i bolest z levé plíce při bazální pneumonii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů