35. Chron. IMC, asymptomatická bakteriurie
Infekce močových cest jsou pestrou skupinou onemocnění, které se projevují významným výskytem mikroorganizmů v moči (nad 105 bakterií na 1 ml ze středního proudu moči, nad 104 při přítomnosti PMK). Do 50 let věku je výrazně častější u žen, pak se z důvodu hyperplasie prostaty u mužů začíná incidence vyrovnávat.
Rozdělení
- dle lokalizace: horní x dolní
- dle časového průběhu: akutní x chronické
- dle etiologie: bakteriální x jiné
- dle průběhu: nekomplikované x komplikované (přítomna další patologie močových cest)
- dle prostředí: komunitní x nozokomiální
Příčiny: Nejčastějšími původci jsou gramnegativní bakterie střevní flóry (escherichia coli, stafylokokus saprofytikus, proteus, klebsielly a další). Riziko infekce roste při oslabení imunity, u diabetiků, po zavedení PMK, po urologických instrumentálních zákrocích a u poruch odtoku moči.
Dále je tento text věnován chronickým a recidivujícím formám infekcí močových cest, souvisejícím infekcím urogenitálního traktu a asymptomatické bakteriurii:
1. Asymptomatická bakteriurie
Znamená výskyt více než 105 bakterií na 1 ml moči bez současných klinických příznaků. Je výrazně častější u žen a její incidence roste s věkem. Asymptomatická bakteriurie se běžně neléčí. Výjimkou jsou těhotné ženy a lidé před operačními zákroky urogenitálními, ortopedickými a neurochirurgickými.
Před operačním zákrokem je vhodné přeléčit až těsně před zákrokem pod clonou ATB.
U těhotných jsou nejbezpečnější peniciliny a cefalosporiny, použít lze i fosfomycin, klindamycin a metronidazol. V 2. trimestru lze podat i nitrofurantoin. Léčba je ideální na 5 dnů.
CAVE: Dr.Štolfa na jedné přednášce chtěl vyloženě slyšet, že přeléčujeme i asymptomatickou bakteriurii u diabetiků!
2. Chronická cystitida
Vyskytuje se spíše u jedinců vyššího věku, může způsobit vznik chronické pánevní bolesti, trvá déle než 6 měsíců a je u ní prokazatelná opakovaná přítomnost mikrobiálního agens. U chronické cystitidy je vhodné UZ vyšetření močového měchýře a malé pánve k vyloučení přítomnosti jiných onemocnění včetně malignit. Tyto stavy léčí urolog.
3. Chronická pyelonefritida
Chronická pyelonefritida je špatně diagnostikovatelné onemocnění, které může souviset s chronickým neléčeným VUR, nebo v důsledku abuzu analgetik. Bývá většinou asymptomatická, postupně se může projevovat rozvojem chronické renální insuficience s proteinurií a leukocyturií a vznikem sekundární hypertenze. Při ultrazvukovém vyšetření lze najít deformace dutého systému a jizvy parenchymu ledvin. Sledování a terapie patří do kompetence nefrologa.
4. Recidivující infekce močových cest
Jsou částečně problém diagnostický a částečně terapeutický. Měli bychom kultivačně vyloučit bakterie rezistentní na podávaná antibiotika, vyloučit organické postižení močových cest (tumory, striktury, hydronefróza aj.) a vyloučit časté případy imunodeficience (zejména diabetes!). Profylakticky lze podávat nitrofurantoin 1x denně (Furolin 100mg tbl 1x denně), případně podávat imunomodulační léky (Uro-Vaxom) a D-manosu (Blokurima).
5. Chronická prostatitida
Chronická prostatitida je spojena s chronickou pánevní bolestí, obtížemi při mikci, při pohlavním styku a při dlouhodobém sezení. Jde o dosti komplikovaný a špatně léčitelný stav, který patří plně do rukou specialisty - urologa.