54. Povinná mlčenlivost zdravotnických pracovníků
Obecně je povinná mlčenlivost zákonem uložená povinnost nesdělovat nepovolané osobě určité skutečnosti a současně povinnost nést právní důsledky za porušení této povinnosti. Povinná mlčenlivost váže osobu i po ukončení výkonu činnosti, s jejímž výkonem povinnost souvisela.
Účely povinné mlčenlivosti zdravotníků
1. zachování důvěry ve vztahu lékař - pacient
2. ochrana před zasahováním do pacientova soukromí, ochrana jeho důstojnosti, dobré pověsti apod.
3. zabránění diskriminace pacienta na základě sociální, národnostní, etnické příslušnosti apod.
Skutečnosti spadající pod povinnou mlčenlivost
1. údaje o zdravotním stavu, prováděném diagnostickém a léčebném postupu
2. údaje o rodinné, finanční nebo sociální situaci pacienta a o jeho zvyklostech
3. údaje o sexuálním životě pacienta
4. údaje o náboženském, filozofickém nebo politickém přesvědčení
5. údaje o rasovém nebo etnickém původu pacienta
Důležitý je dodatek, že mlčenlivost se týká pouze těch informací, které zdravotník o pacientovi získal v rámci výkonu svého povolání.
Výjimky z mlčenlivosti
1. Výjimky vznikající z vůle pacienta – Pacient souhlasí s poskytnutím údajů nebo určí osobu, která má na informace o jeho zdravotním stavu nárok. Toto může učinit i předem, tj. například určí takovou osobu už při začátku hospitalizace. Tedy zkráceně řečeno pacient do určité míry zprostí zdravotníka povinné mlčenlivosti.
2. Povinnou mlčenlivostí není zdravotnický pracovník vázán v rozsahu nezbytném pro obhajobu v trestním řízení a pro řízení před soudem nebo jiným orgánem, je-li předmětem řízení spor mezi ním, popřípadě jeho zaměstnavatelem a pacientem, nebo jinou osobou uplatňující práva na náhradu škody nebo na ochranu osobnosti v souvislosti s poskytováním zdravotní péče. Údaje lze však sdělovat jen v rozsahu nezbytném pro obhajobu.
3. Zdravotník je povinen poskytnout informace, kterými může překazit spáchání trestného činu. Stejně tak je povinen poskytnout informace o již proběhlém spáchání trestného činu.
4. Povinná mlčenlivost může být prolomena v rámci sdělování údajů či skutečností ze zdravotnické dokumentace pro potřeby a účely trestního řízení. Ve většině případů ve vztahu k soudům, policii či státnímu zastupitelství bude možné vyhovět žádostem těchto orgánů pouze tehdy, budou-li mít k dispozici souhlas pacienta s podáním takové informace.
5. Další případy – Povinná mlčenlivost může být prolomena při předávání informací k zajištění návaznosti poskytování zdravotních služeb, dále informací a u informací které lze na základě zvláštního právního předpisu sdělovat a předávat bez pacientova souhlasu (zejména statistické údaje pro zdravotnické registry).