57. Rec. herpes simplex v ordinaci VPL - dif. dg a terapie

 

Skupina herpes simplex zahrnuje dva základní viry HSV-1 (orální) a HSV-2 (genitální), které jsou potenciálními původci celé řady infekcí.

 

Příčiny: Zdrojem nemoci je nakažený člověk, primoinfekce virem HSV-1 se obvykle odehraje již v dětském věku, častou cestou přenosu jsou infikované sliny. Virem HSV-2 se děti mohou nakazit při porodu z infikovaných porodních cest matky. Incidence HSV-2 roste v dospívání po zahájení pohlavního života. Virus po primoinfekci v organizmu perzistuje a při oslabení imunitního systému způsobuje recidivy symptomatické infekce.

 

Projevy: Primoinfekce virem bývá asymptomatická, nebo se objevuje herpetická gingivostomatitida s afty, zvýšenu teplotou a lokální lymfadenopatií. Druhou častou formou primoinfekce je herpetická tonsilofaryngitida.

Recidivy HSV-1 infekce se nejčastěji projevují jako herpes labialis, což je palčivě bolestivá puchýřnatá léze v těsném okolí rtu, někdy se může v rámci reinfekce objevit i obrna lícního nervu. Virus HSV-2 způsobuje genitální opar, který má podobný vzhled, ale nachází se v okolí genitálu. Obě formy choroby mohou být spojeny s celkovou nevůlí a zvýšenou teplotou.

Potenciálně závažné (ale u dospělých vzácné) jsou orgánové infekce včetně serózní meningitidy, herpetické encefalitidy, herpetické keratokonjuktivitidy, hepatitidy a pneumonie.

 

Diagnostika: Diagnóza je většinou stanovena na základě fyzikálního vyšetření, při pochybnostech je možná sérologická diagnostika. U těžších recidivujících infekcí herpes simplex je jistě vhodné vyloučit imunodeficience. Z dostupných vyšetření jde např. o vyloučení diabetu a HIV infekce, k detailnějšímu vyšetření je pacienta možné poslat na imunologii.

 

Diferenciální diagnostika: Diferenciální diagnostika často recidivující HSV infekce může být problematická zejména u genitálního oparu. Je vhodné vyloučit pyodermii, syfilis a případně nehojící se nádorové léze (zejména spinaliom). Takového pacienta bych zřejmě odeslal na dermatovenerologické vyšetření.

 

Léčba: Ve většině případů herpes labialis se aplikuje lokální terapie lihem (vysušení ložisek) nebo aciklovirem v podobě masti (5% aciklovir, 5x denně na 5 dnů), případně lze podávat perorální acyklovir 200 mg 5x denně na 5 dnů. U genitálního herpes je vhodná terapie aciklovirem systémová perorální (většinou 200-800 mg 5x denně na 5 dnů). U závažných infekcí se aplikuje aciklovir parenterálně.

Pozn.: Alternativou k acikloviru je valaciklovir (např. Valtrex 500 mg tbl á 12 hod na 5 dnů).

 

Prevence: Je zejména důležité se aktivně zaměřit na včasné zjištění akutní formy genitálního herpes u těhotných žen a případně tomu přizpůsobit terapii a vedení porodu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů