59. Pacient se stavem po přisátí klíštěte s kožními projevy v ordinaci VPL
Pacient po přisátí klíštěte je ohrožen dvěma základními chorobami – boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Pokud je otázka směřována na kožní projevy, jde viditelně o problematiku boreliózy, protože kožní léze (erythema chronicum migrans) je typická pro její první fázi.
Borelióza (Lymská borelióza) je infekční onemocnění způsobené bakteriemi skupiny Borrelia (např. Borrelia burgdorferi), které se řadí mezi spirochety. Typickým přenašečem bakterií je klíště rodu ixodes ricinus, proti nemoci se nedá očkovat. Choroba má několik základních forem.
Sérologie: Protilátky se objevují za 3-6 týdnů po infikaci. Rutinní vyšetřování se provádí na IgG a IgM protilátky metodou ELISA, přesnější je Western blot. Séropozitivita bez příznaků se neléčí, pozitivní sérologie přetrvává i po přeléčené infekci a nemá vztah k aktivitě nemoci, nebo k prognóze.
Formy nemoci
a) časné lokalizované stádium (dny-týdny) - erythema chronicum migrans
b) časné diseminované stádium (týdny-měsíce) - migrující erytémy, akutní neuroborelióza, Lymeská artritida karditida, boreliový lymfocytom
c) pozdní diseminované stádium (měsíce-roky) - akrodermatitis atrophicans, pozdní neuroborelióza a artritida)
1. Erythema chronicum migrans
Jde o kožní formu boreliózy, která je relativně častá a rozvíjí se za 3-30 dnů po přisátí klíštěte. Z místa přisátí se začne šířit červený erytém, který postupně od středu začíná blednout. Kromě erytému se mohou objevit subfebrilie, únava a bolesti svalů.
Diagnostika je obvykle pouze klinická na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření. Je sice možné odebrat protilátky, ale vzhledem k výše uvedenému je vysoká šance, že vyjdou falešně negativně.
Základem terapie jsou antibiotika – doxycyklin (např. Doxybene) 100 mg 2x denně na 14 dnů (CAVE pobyt na slunci a mléčné výrobky), alternativou pro alergické jedince je amoxicilin 500-1000 mg á 8 hod na 14 dnů, případně klarithromycin 500 mg á 12 hod na 14 dnů. Sérologické vyšetřování po terapii není nutné.
2. Boreliový lymfocytom – Jde o málo častý kožní příznak boreliózy, který má podobu červenofialového uzlíku. Nejčastěji je viditelný na ušním boltci, v oblasti bradavek, v okolí pupku a na skrotu. Jeho rozvoj má velmi dlouhou inkubační dobu. ATB terapie je stejná jako u erythema chronicum migrans.
(3. Akrodermatitis atrophicans
Jde o pozdní formu nemoci, na extenzorových částech končetiny se objevují zarudlé papuly a prosáknutí podkoží, postupně se objevuje atrofie kůže.)